Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Veteraanit => Veteraanien korjaamo => Aiheen aloitti: ässäarpa - 03.01.2014, 19:37:19
-
Lasit huurussa ja vettä tuloo sisälle jostai valtavasti, munapussit täynä ja kaikki. Mistä moinen johtuu?
Tuulilasin välistä tihkuttaa, mutta ei selitä tuota munapussia. ???
-
Mulla on myös kannen sisäpinta kostea ja se väheni hurjasti kun laitoin uuden luukun tiivisteen..
-
Eikös sitä luukuntiivistettä kateltu jo alkujaankin että ois vaihtokunnossa. Ja kannattaa katella takasivulasien välit myös.
-
Työntää semmoista paskaista vettä, että ei ole niinkuin sade/lumen sulamisvettä. Pitääkin tutkiskella tarkemmin oisko korroosiokeijo käynyt ja syönyt pienen reijän johonkin josta rengas heittää kuraa sinne. ???
Otin sen kumitutin kokonaa veke, kun tuntuu menevän niin pieni reikä hetkessä tukkoon mujusta.
Vettä oli tosiaan kymmenisen litraa siellä, eli takalasinpesuri oli veden vallassa.
Toisaalta, jos ottas sen pesurin moottorin ja laittaisi sinne munapussin pohjalle niin voipi sillä sitten ruiskia pussin tyhjäksi. :buck2: :2funny: