Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Ruusuja - 14.01.2014, 20:59:35
-
eli saiskos ohjeita/neuvoja M90:n öljyjen vaihtoon? mistä sinne lisätään öljyt jne?
-
Vaihdoin omastani just noin kuukausi sitten.
Täyttö- ja tyhjennystulpat ovat (yllättäen) auton alla näkyvissä, vaihdelaatikossa takapäässä on kaksi sellaista arviolta noin 24-millistä proppua, toinen on täyttö ja toinen tyhjennys.
Öljyksi Volvo 1161745, tarvitset kaksi litraa, saa merkkiliikkeestä. Mä täytin omani Bilteman vaihteistoöljyn vaihtopumpulla auton alta, mutta kaipa sen voisi valuttaa letkullakin. Öljyä tulee täyttöpropun tasalle, kahdesta litrasta jää vähän yli.
Tarkista ensin että saat täyttöpropun auki ja avaa tyhjennysproppu vasta sitten :)
-
ok. kiitos tästä.
-
Mä tein aikanani hätäsesti muovipullosta tuon täyttölaitteen. Korkkiin laitoin paineilmapikaliittimen johon on helppo laittaa letku kiinni. Pullon kaulaan porasin reiän, johon painetaan pistoolilla paineilmaa. Sukkelaan menee öljyt laatikkoon. :)
-
Tippakannu on hyvä myös. Ei ehkä nopein mutta voiko niin kiire ollakaan näis hommis.
-
Apteekista desin ruutta. Halpa ja hyvä.
-
Apteekista desin ruutta. Halpa ja hyvä.
+1
-
Apteekista desin ruutta. Halpa ja hyvä.
eiköhän tällä mennä :)
-
tratti eli suppilo, jossa passeli muoviletku. mielellään läpinäkyvä. e.mäntä kaataa ja mie kattelen alla. helppoa ja vaivatonta.
soveltuu moneen tarpeeseen. letkun putsaukseen sopiva työntörassi.
e.mäntään toinen.
_sfr-
-
Tippakannu on hyvä myös. Ei ehkä nopein mutta voiko niin kiire ollakaan näis hommis.
Ei kai hosua tartte, vaikka menetelmät saattavatkin säästää aikaa? ::)
-
VIDA vaihtaa öljyn uudeksi numeroksi 31280771 ???