Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Veteraanit => Aiheen aloitti: Jukkaw - 15.01.2014, 13:28:20

Otsikko: B20 Vauhtipyörän kevennys.
Kirjoitti: Jukkaw - 15.01.2014, 13:28:20
Onko minkälaisia kokemuksia kevennetystä vauhtipyörästä? Olisi nuo omat roippeet koneistamolla joten nyt helposti kävisi tuokin homma vai tuleeko mitään hyötyä vai riittääkö pelkkä tasapainotus? Yksinkertaisuudessaan vauhtipyörän kevennys taitaa vaikuttaa, että kierrosherkkyys lisääntyy, mutta vääntö kärsii vai olenko ymmärtänyt oikein? Paljonko painaa vakio b20 vauhtipyörä? Paljonko olisi hyvä kevennys jos noihin hommiin rupeaa ja kertokaas yleensäkin kokemuksia. 
Otsikko: Vs: B20 Vauhtipyörän kevennys.
Kirjoitti: sopanja - 15.01.2014, 14:07:12
Itse en ole huomannut tikkukoneen kevennetyssä vauhtipyörässä haittapuolia. Auto on puhtaasti katuajossa. Painoa on muistaakseni 6,6kg tai jotain sinnepäin. Tuo on kevennetty ulkokehältä ja takapuolelta. Mitään kevennysreikiä ei ole porailtu. 
Otsikko: Vs: B20 Vauhtipyörän kevennys.
Kirjoitti: masi_71 - 22.01.2014, 18:45:00
Mulla on osapuilleen samanlainen, parempaan suuntaa on koneen toiminta mennyt.
Tosin eräs pussihousu-mobilisti joka kokeili autoa ja sai sen sammuillemaan risteyksissä ja moitti hän että moottori on pilattu.
Mutta itse en menis niin sanomaan