Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Veteraanit => Veteraanien korjaamo => Aiheen aloitti: volmi - 09.04.2011, 21:33:37

Otsikko: Volvo 142:sen kello pysähtelee
Kirjoitti: volmi - 09.04.2011, 21:33:37
Joo eli olisi vm-73, mutta 74-mallinen 142 museo kilvissä oleva Volvo ja nyt jo ilmentynyt semmoinen ongelma, että keskellä kojelautaa sijaitseva pyöreä viisari kello pysähtyy joka kerta suurinpiirtein 3:45 kohdassa. Tuon kellonhan pystyy aukaisemaan ja varmastikkin korjaamaan kunhan vain tietäisi mitä siitä pitäis korjata. Onko kellään ollu vastaavaa vikaa ja onko selvinnyt, mikä siinä kellossa mättää?
Otsikko: Vs: Volvo 142:sen kello pysähtelee
Kirjoitti: volmi - 13.04.2011, 11:14:35
No voi rähmä oli vissiin pahempi probleema, kun ei kuulu mitään kommenttia :-\ No sitten uusi kysymys kelloon liittyen, että onko kellään myytävänä 142:sen pyöreää viisarikelloa, joka ei pysähtelisi ja toimisi muutenkin moitteettomasti? Mahtaneeko muuten 70-luvun 200 sarjalaisen Volvon kello käydä tuohon? Äkkiseltään koelautahan on näissä aikapitkälti samansuuntainen. Eli jos käy, niin semmoisenkin toimiva kello kelpuutettaisiin. :) Niin ja tämä mallihan on se ensimmäinen turvapuskureilla oleva 142:nen, jossa on etupuskurin ja korin välissä reilu väli.
P.S. Olisin laittanut tuonne veteraaniauto galleriaan kuvankin, mutta täällä tuo kuvanlinkittäminen ei olekkaan ihan yksinkertaista suoraan koneen kovalevyltä :-[
Otsikko: Vs: Volvo 142:sen kello pysähtelee
Kirjoitti: jen - 13.04.2011, 11:56:46
eikös ensimmäisissä 200-sarjalaisissa ollut neliskulmainen kello ?
Otsikko: Vs: Volvo 142:sen kello pysähtelee
Kirjoitti: volmi - 02.05.2011, 21:06:00
No tuli tässä ajankuluksi otettua tuo kello irti ja purettua niinpitkälle, että numerotaulu pyörii vapaana. Edelleenkään ei tunnu lähtevän koneisto pois vaikka koneiston takaa on 2 kpl pikku muttereitakin pyöritetty auki. Pitääkö tuossa saada jotenkin nuo viisarit irti ennenkuin saa koneiston kellosta irti? Ja jos pitää, niin millä kikalla nuo viisarit irtoaa? ???
Otsikko: Vs: Volvo 142:sen kello pysähtelee
Kirjoitti: volmi - 18.09.2011, 16:59:02
No itse itselleni vastaten. Eli tuon pysähtelemisen kellosta voi korjata ultraäänipesulla. Semmonen tuli teetettyä kellosepällä siihen ja kustansi 30€. Olen ymmärtänyt, että nämä kellot tahtovat harvalla toimia, joten ilmoitanpa vain, että ei ole kalliita korjata :) No sitten tuli hommattua semmoinen kello, joka ei käyny ollenkaan, niin siinä piti tinata vain yksi katkennut johto takaisin kiinni O0