Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Veteraanit => Veteraanien korjaamo => Aiheen aloitti: sp69 - 06.02.2014, 15:53:15
-
menee ihan just järki ton amazonin keulan kans..kaikki osat hiekkapuhallettu ja maalattu nyt ja yrittäny jo muutamaan otteeseen saadan kasaan tuota keulaa mutta ei onnistu ilman väkivaltaa, jousen puristimet ei mahdu jousikuppien väliin ja käsin tuota ei väännä pirukaan. onko tähän olemassa joku right way tähän kasaukseen vai onko kaikki vääntäneet päähiessä tuon tukivarsi hässäkän kasaan? pittääkö pätkästä jouset keskeltä poikki että helpottuu asennus :D
-
Iskarin paikalle voi laittaa kierretangon. Isot prikat ja mutterit päihin, niin sillä saa kiristettyä jousen sen verran läjään, että saa alapallon kiinni.
-
Omaan muistaakseni punnersin niin, että keula pukkien päälle, jousi suurinpiirtein paikalleen, sitten pullotunkilla tukivartta ylös alapallon kohdalta nostaen. Tukivarsi siis koko ajan palkin puolelta kiinni. Sitten tunkkausta niin pitkään, että alapallon pultit saa kiinni (tietysti varoen, että ei tule tunkki munille...)
-
M16 kierretanko tepsi ainakin 164 etujousien puristamiseen. Sujautus iskarin reiästä ja tarvii vähän isoja aluslevyjä.
-
juu kiitoksia , oon tota kierretankoa miettiny ja pähkäillyt että miten sen iskarin sinne sitten saa.. :buck2: tokihan se voi laittaa sinne sisälle mutta työntää sinne sivuun eikös :D meinas taas mennä tietämättömyys ja voima järjen eelle..
-
juu kiitoksia , oon tota kierretankoa miettiny ja pähkäillyt että miten sen iskarin sinne sitten saa.. :buck2: tokihan se voi laittaa sinne sisälle mutta työntää sinne sivuun eikös :D meinas taas mennä tietämättömyys ja voima järjen eelle..
Sitten, kun sä saat pallonivelet kiinni, niin sittenhän sen kierretangon voi ottaa huoletta kokonaan pois.