Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: justus83 - 10.03.2014, 23:18:50
-
joo eli volle kerää kermaa öljy korkkiin....ei vähene nesteet paisunnasta eikä mitää ongelmaa missään. kaikki toimii oikein. jostain kai tuo kosteus kuitenki tulee..!? onko muilla isolohkolaisilla sama juttu......? en vaan jaksa uskoa kansi vikaan koska ei oireile mitenkään muuten mutta mitä vi****... :idiot2:
-
Ajatko paljon lyhyttä matkaa? Pari tapausta nähnyt että on öljyt "vaahdossa" vaikka ei olis missään mitään vikaa. Paljon lyhyttä ajoa ilman esilämpöä.
-
joskus kuullu tuosta että huohotin tekee tuota. Myös fortehuuhtelu öljynvaihdon yhteydessä on ehkäissyt tuota.
-
joo eipä tuolla tule ku lyhyttää matkaa...kai se sitte on normaalia....hieman jo säikähin että ei kai vaan jostain pääsis vuotaan vesiä... :buck2:
-
Oon huomannu saman. Lyhyessä ajossa kerää kosteutta öljyyn.
Öljymerkki vaikuttaa kerman määrään myös.