Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: kellukka - 09.04.2014, 17:00:59

Otsikko: Moottori järjestelmä huolla heti
Kirjoitti: kellukka - 09.04.2014, 17:00:59
Nyt se sit rupee herjaa tuollaista.. >:( eli S 60 kyseessä vm.02 2,4d  Mikähän hitto siinä on.. kiihdytyksissä potkii päälle vika tilaa eli ns.puolittaa tehot ja ei korjaannu ennen ku sammuttaa auton..ja kiihtyy ns.pätkittäin.. ostin jo ilmamassa mittarinkin mutta ei korjaantunu( epäilen kyllä Bilteman 99e mittaria)  Sit lisäks herjaa että moottori vaatii huollon.. Onkos kanssa autoilijoilla ollu samanlaista vikaa?
Otsikko: Vs: Moottori järjestelmä huolla heti
Kirjoitti: Kulmamies - 09.04.2014, 17:06:28
Se voi johtua niin monesta eri syystä, että vikakoodien luvusta olisi hyvä lähteä liikkeelle.

Yksi mahdollinen vikakohde voisi olla jumittavat ahtimen johdesiivet, joista tulee vikakoodi ecm6805. Tuolla koodilla löytyy foorumilta juttua ihan mielin määrin.

Toinen voi olla niinkin yksinkertainen, kuin tukkeutunut polttoaineensuodatin.
Otsikko: Vs: Moottori järjestelmä huolla heti
Kirjoitti: SilSam - 09.04.2014, 20:21:02
Jos kilometrejä on takana jo yli ~250 tkm, niin turbon huolto mielestäni olisi jo muutenkin ajankohtainen. Suosittelen Arctic Performancea / Hevosvoima.com.
Otsikko: Vs: Moottori järjestelmä huolla heti
Kirjoitti: Taavi.H - 09.04.2014, 20:35:54
Vaikkei turbon huollosta nyt mitään haittaa ole (jos rahanmenoa ei sellaiseksi laske), niin kyllä tuolla Kulmamiehen jo vinkkaamalla vikakoodien luvulla kannattaa kuitenkin aloittaa, että saa hieman osviittaa siihen, mikä siellä on vikana.
Otsikko: Vs: Moottori järjestelmä huolla heti
Kirjoitti: kellukka - 21.04.2014, 20:01:06
Ongelma poistui ku tulppasin egr:än ja vaihdoin ilman ja polttoaine suodattimen :) Nyt pelaa taas kun unelma seuraavaan vikaan asti ;D