Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Migreeni_mies - 12.06.2014, 20:20:44
-
Elikkä tilanne tämä:
Autoa käynnistettäessä joutui sahaamaan kummallisen pitkään että lähti käyntiin, kun lopulta lähti niin kävi tosi huonosti ja sammui.
Muutamaan otteeseen lähti käyntiin ja kävi vajailla pytyillä ja ei pysynyt käynnissä. Lopulta ei käynnistynyt enää ollenkaan.
Huomasin käynnistettäessä että ei enää ilmoita hehkutuksesta, joten luulin että hehkuissa olisi vikaa ja auto ei vain lämpene tarpeeksi.
Vikakoodien lukemisen jälkeen ongelmaksi ilmeni ruiskun ajoitus, katsaus hihnakoteloon ja hihnasta oli hampaat kateissa.
Okei, uusi hihna tilalle, ajoitukset kuntoon ja volvon liikeessä säädettiin dynaaminen ajoitus.
Edelleen käynnistyi huonosti, eikä edelleenkään ilmoita hehkuista mitään, mutta lämpimänä toimii tosi hienosti.
Aikani etsittyäni vikaa huomasin että kun ylemmässä jäähdytinletkussa olevan hehkujärjestelmän lämpötila-anturin kytkee irti, niin auto hehkuttaa jälleen.
-> Uusi anturi tilalle, mutta vika on edelleen sama.
Eli hehkut ei toimi jos anturi on kytkettynä,
mutta toimii kun anturi ei ole kytkettynä, silloin vain hehkuttaa niinkuin helvetti olisi jäässä ja muutenki auto herjaa anturin puutteesta.
Missä vika?
Ja mainittakoon että tämä auto on aikaisemmin aina ilmoittanut nopeasti hehkuista, vaikka ulkona olisi +30°C ja auto todella tarvitsee hehkutusta käynnistyäkseen nätisti.
Auto -01 V70 mk2
D5252T VAG moottori
-
Ensinnäkin tuo moottori ei tarvitse hehkuja hyvin käynnistyäkseen kuin vasta pakkasella eli veikkaan, että ajoitus myöhäisellä vaikka onkin juuri katsottu, mutta varmistaisin vielä asian. Samalla kun testerin päähän menee niin mitä muut lämpötila-anturit näyttävät? Jos ajoitus on kunnossa niin vikaa voi olla jossain muualla. Pistokkeen kun nyppäät auki niin sen kuuluukin hehkuttaa kun luulee olevan -40c astetta.
-
Eli hehkut ei toimi jos anturi on kytkettynä,
mutta toimii kun anturi ei ole kytkettynä, silloin vain hehkuttaa niinkuin helvetti olisi jäässä ja muutenki auto herjaa anturin puutteesta.
Missä vika?
Ei missään ole vikaa. Normaali toiminto tälle tdi-koneelle. Jos lämpötilatieto puuttuu, ecu käskee hehkuttamaan varmuuden vuoksi "kuin helvetti olis jäässä". Jos nesteen lämpötila on yli +5, ecu ei käske hehkuttamaan lainkaan.
Ja mainittakoon että tämä auto on aikaisemmin aina ilmoittanut nopeasti hehkuista, vaikka ulkona olisi +30°C ja auto todella tarvitsee hehkutusta käynnistyäkseen nätisti.
Autossasi on (ollut) jotain vikaa. Ei kuulu hehkuttaa eikä tarvitse kunnossa ollessaan hehkutusta lämpimillä keleillä.
Mitä huonoon käynnistymiseen tulee, niin perusasioiden tarkistus: ajoitus pielessä, pyörittääkö startti varmasti tarpeeksi nopeasti konetta, onko ilmakuplia syöttöpumpun kirkkaassa letkussa...
-
Tuprautteleeko ku lähtee käyntiin? Itellä oli kevät talvesta ajotus ongelma.. Löpön ollessa +35 astetta tulisin syötön ajotuksen olla noin 0 astetta ja miulla se oli -5,3 astetta aikasella :D Ja otti pitkän startin enne ku lähti käyntiin ja nyt ku säätin sen kohalleen eli lähelle tuota 0 astetta ni tärähtää ku palmun alta oli -10 tai +30 :)
Nii ja jos sit savuuttaa ku lähtee käyntiin ni voi olla et joku suihkun kärki vuotaa joka vaikuttaa sekin käyntiin lähtemiseen.. en vaa tosin tiiä onko noihin moottoreihin tarvinnu koskaan vaihtaa kärkiä...
-
Nyt toimii taas.
Päätin lyödä auton vielä piuhan perään ja katsoa mitä vida sanoo asiasta. Sinne olikin kertynyt remonton aikana iso kasa vikakoodeja ja ilmeisesti uusi anturi vaati että vikakoodit anturiin koskien poistettiin.
Kiitoksia kuitenkin