Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Viritys => Turbo- ja remmiahtaminen => Aiheen aloitti: Axu85 - 25.06.2014, 22:44:29
-
Paljonko se ahtaa maksimissaan?
eli uskaltaako sen painekellon heivata siitä kyljestä pois vai ei. ???
Työkaveri sanoi ettei se niin paljon ahda kun on TD04HL-16T turbo.
Kertokaa te ylhäät viisaammat minulle vastaus.
-
Aprillipäivä meni jo?
Oletko siis heivaamassa hukkaportin kelloa pois, vai mitä tässä koitetan tehdä?
-
Jotenkin luulen ettei se ainakaan kauan ahda, ennen kuin iskee fuel cut (kai näissä sellainen toiminto on?) jos hukkiksen eliminoi...
-
Ei saakeli kuuluu ropiropi... Diisselikoneissa joskus mahdollinen vaihtoehto :2funny:
-
kyl oli vähän tällainen ajatus, ettei se todellakaan ole järkevää.
Varsinkin kun hän sanoi vielä että avaa sen läpän jota ohjataan tämän painekellon avulla täysillä auki.. :idiot2:
Kuulostaako se terveeltä kun painaa kaasun pohjaan niin kuuluu vihellystä koko ajan alkaen n.4000rpm kunnes vaihde vaihtuu ja sit alkaa uudestaan.
eli toimiiko painekello kunnolla niinkuin pitääkin?
-
Jos hukkaportin kello poistetaan, ei ahtopainetta muodostu ollenkaan, koska hukkaportin läppä aukeaa kokonaan.
Ahtopaine on ehkä hieman plussan puolella. Sen sijaan, jos hukkaportti suljetaan esim. "sähköliimalla", ahtopaine nousee liikaa.
Ahtopaine pitäisi vakiossa T5:ssa olla 0,66bar, jonkinlaista vihellystä voi vanhasta turbosta kuulua. Ei kannata ruuvata ahtoja liiaksi. Sulla on nyt vielä ehjä ja käyttökelpoinen auto - kun nostat ahdot tappiin, käyttöikä lyhenee merkittävästi.
-
Siis paljonko tuon pitäisi piikata kiihdytyksessä??
-
Jos hukkaportin kello poistetaan turbo ahtaa kyllä vähintään puoli kiloa kierroksilla vaikka läppä olisikin kokonaan auki mutta herää vastaavasti myöhemmin.
Muuten menee kuten tuossa aiemmin jo mainittiin.
-
Pahoittelut puhelimesta kirjottelin, niin ilmaisin itseni kyllä hyvin väärin :D
Elikkä alunperin piti kysyä, paljonko tuon kyseisen moottorin siis vakiona pitäisi piikata täys kiihdytyksessä?
-
Tuli tässä mieleen että miten saisin tämän koneen heräämään nopeammin, muuten kuin vaihtamalla putkistoa tai lastuttamalla?
kulkevuus on jo tarpeeksi, mutta nopeampi kiihtyvyys olisi enemmän hakusessa.
Auttaako jos vaihdan esim: kaasuläpän suuremmaksi tai jotain muita muutoksia tekemällä?
Kertokaa vaan kaikki parannuskeinot mitä voisin tehdä, minulta löytyy B5242FS kone josta saisin esim: isomman kaasuläpän ja nokka-akselit.
-
Tuli tässä mieleen että miten saisin tämän koneen heräämään nopeammin, muuten kuin vaihtamalla putkistoa tai lastuttamalla?
kulkevuus on jo tarpeeksi, mutta nopeampi kiihtyvyys olisi enemmän hakusessa.
Auttaako jos vaihdan esim: kaasuläpän suuremmaksi tai jotain muita muutoksia tekemällä?
Kertokaa vaan kaikki parannuskeinot mitä voisin tehdä, minulta löytyy B5242FS kone josta saisin esim: isomman kaasuläpän ja nokka-akselit.
Ahtopaineen säädin yms. perusjutut kuntoon. Eikös tuommoisen pitäis antaa täys boosti jo jossain 2500rpm ja jos se ei riitä niin kuulajousivena käyttöön ja jostain etit sille softantekijän joka softaa sen käymään e85:lla.
Noilla eväillä lulis syttyvän tarpeeks aikaiseen ja jos ei riitä niin pienempää turboa tai sit vaihda suosiolla dieseliin.