Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Jullutin - 01.07.2014, 16:49:43
-
kun tien poikki on vedetty bitumi sauma tai on poikittainen sauma asvaltissa, auto täräyttää aivan kuin olisi vanteelle täräyttänyt. Välillä ei tätä tee. välillä täräyttää taas niin että rattikin heilahtaa. ja tuommoisiin tien pikku epätasaisuuksien ei pitäisi oikeasti edes tuntua ajotuntumassa. mikä on rikki/ menossa? voiko keturallaan oleva aurauskulma aiheuttaa tuommosen?
-
Mulla oli edellisessä autossa takapään säädöissä vikaa ja kun tie oli märä ja ajoi liukkaan kaivonkannen yli, perä muljahti ikävästi. Tälläin tuli todettua että suuntaus on viturallaan.
-
Mikä auton merkki?
-
Kyseessä -93 volvo 850
-
Iskarit ovat väsyneet? Autoon on laitettu isot / painavat vanteet ja alusta ei pysty enää hallitsemaan kasvanutta jousittamatonta massaa? Perän puslia rikki / loppu/
-
Mikä rengas koko alla?
-
siellä on iskarin yläpäästä tukikumi rikki. se osa joka on jousen ja ylätukilaakerin välissä. omassa se oli murusina ja joka montusta paukkui. sen näkee myös yläpäästä konehuoneen puolelta jos on kovin pahasti rikki. mulla oli iskarin mutterin juuressa kumi murua moottori tilassa.
-
Onko koska katsastettu?
Nosta etupään molemmat pyörät ilmaan ja pyörittele, kääntele ja vääntele - etsi väljyyksiä.
Jos se poikittaisista raidoista pamauttaa käsille, niin jossain on keulassa väljää. Raidetangon pää irtoamassa kesken ajon??? :nohnoh
-
aika normirenkaat, ei mitkään tuning.
Katsastettu tammikuussa, keväällä vaihdettu molemmat etupään laakerit, pohdittiin kyllä kaverin kanssa että miten on noilla laakereilla menny läpi tammikuussa.
Tänään ajanut 100 kilsaa, ei oireita. katon huomenna tarkemmin kun parempi sää.
-
Jos se nyt karkaa metsään katolleen, kun raidetangon pää irtoaa, niin muista katsoa ne muutkin välykset samalla. ;D