Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: kaitsu - 05.07.2014, 14:14:25
-
eli nyt volvo ei käynnisty ja VOL_FCR ohjelmalla luettu koodit ja antoi EFI-314 koodin. onko tämä nyt nokka akseli vaiko kiertokangen asento tunnistin? antoi myös aluksi koodia jostakin flektin anturista mutta enpä älynny kahtua mikä se oli ennen ku rupesin kuittaamaan pois. ELK ja se koodi hävisi mutta tämä efi-314 ei lähde.
-
Moottorin lämpötila-anturi vaikuttaa ainakin kone lämpimänä juurikin tuohon käyntiin lähtöön.. Tai pikemminkin rikkinäisenä käyntiin lähtemättömyyteen :D Kylmänä toimii ok? Tuo lämpötila-anturi on sama mikä antaa flektille käskyn toimia. Aika yleinen vika näissä.
-
ei lähde kylmänä eikä lähe lämpimänäkään. :D voiko nuita antureita mitata? että onko niillä jotakin tiettyä vastusta mitä pitäs olla?
-
eikö kenelläkään tietoa asiasta? ei lähde käyntiin vaikka moottorinlämpö anturin piuhat ottaa pois. kipinää ei tule. pensaa saa. Eli onko tuo nyt nokka-akselin asento tunnistin vika vai?
-
Oma veikkaus olisi kampiakselin asento anturi.. Mittaas ohmit siitä.. Itellä kanssa jotain mata niitten kanssa
-
Alapä suotta mittaakkaan. Piipahin autosähkössä ja asentaja sanoi ettei kampiakselin anturista ohmimäärä kerro mitään
-
just tilasin uuden nokka-akselin asento tunnistimen. jospa vika on siinä :)
-
näkyy olevan useampiaki vikakoodeja samaan vikaan viittaavia. jospa tuo nyt sattu oikeen. :D