Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Tops - 29.04.2011, 15:43:44

Otsikko: 850 t-5: Mihinkä letkuun ootte ahtopainemittarin letkun liittäneet?
Kirjoitti: Tops - 29.04.2011, 15:43:44
Löysin kyl pari letkua jotka imusarjasta lähtee, mutta kun en oo vielä niiden merkityksiä selvittäny, niin en uskalla liittää mittaria ennenkuin tiedän etten haittaa minkään anturin ym. toimintaa, vaikka eipä tuo mittari mihinkään painetta päästä karkuun, mut kuitenkin. Onko letku liitäntöjä imusarjassa enemmänkin kuin 2 jossain piilossa kenties? Vai voiko jompaan kumpaan niistä imusarjan oikealla puolella oleviin letkujen väliin iskee t-littimen?
Otsikko: Vs: 850 t-5: Mihinkä letkuun ootte ahtopainemittarin letkun liittäneet?
Kirjoitti: jusbe - 29.04.2011, 15:47:49
kaasuläpän kohdalla on jakotukki, jossa paineletkuille lähtöjä(ylimääräisissä tulppa päällä, otat pois ja tökkäät letkun siihen), musta putki josta lähtee myös letku tyhjäkäyntimoottorille..turhaan lähdet mistään haaroittamaan.
Otsikko: Vs: 850 t-5: Mihinkä letkuun ootte ahtopainemittarin letkun liittäneet?
Kirjoitti: Tops - 30.04.2011, 00:53:07
Jaa että suoraan saa letkun liittää siihen, niin jos vain on riittävän pieni liitin tollaselle mittarin letkulle.  No täytyypä tsekata. Kiitoksia.
Otsikko: Vs: 850 t-5: Mihinkä letkuun ootte ahtopainemittarin letkun liittäneet?
Kirjoitti: Tops - 30.04.2011, 00:59:48
Taisin löytää heti, se on se ylimääränen liitäntäkohta ilmeisesti osittain sen muovisen suojan alla ja itse liitäntäkin näyttäis olevan mustaa muovia. Se se kaiketi on mitä tarkoitit?
Otsikko: Vs: 850 t-5: Mihinkä letkuun ootte ahtopainemittarin letkun liittäneet?
Kirjoitti: Tops - 30.04.2011, 01:00:51
Kumitulppa oli siinä päällä. No siitähän se kätevästi sitten käy. Kiitos vielä tiedosta=)