Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Breezer - 01.05.2011, 16:21:54
-
'97 TDI V70. Talvella autosta on hävinnyt jonkun verran jäähdytinnestettä. Olen ehkä lisännyt koko talven aikana reilun puolilitraa. Tänään huomasin että kuskinpuolen lattia on märkä. Purin vähän sisustusta irti ja se ääneneritysmatto oli imenyt itseensä aika määrän nestettä. Puhdistin sen mitä sain ja näkyvät paikat. Käytin auton lämpimäksi ja laitoin lämmöt täysille. Putken oli ihan kuumat mutta vuotoa ei näkynyt missään. Eli mistään isosta vuodosta ei ole kysymys.
Luin jostain ketjusta että lämmitysputkinen O-renkaat voisivat olla vialliset. Olisko jossain ohjeita miten nämä renkaat vaihdetaan? Ja ohjeet myös lämppärikennon vaihtoon olisi tervetulleet, jos se on viallinen. Sen verran tosiaan sisustusta sain purettua että kennon putket sain näkyviin.
Kiitos avusta jo etukäteen.
-
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=188.0
Tuossa jotain ohjetta.
-
tyhjää syyläri aivan kuivaksi ennen hommia niin ei sillai paikat kastu.. :)
-
Kiitos ohjeista, näillä varmaan pitäisi onnistua. Ja yritän muistaa laskea nesteet pihalle ennen operaatiota :)
-
Mutta silti reilusti paperia tai jotain pyyhkeitä valmiiksi lattialle ku sieltä tulee kuitenki sitä nestettä aika reilusti. ja tuo kennokotelo mahtuu myös kuskin puolelta ku ottaa kaasupolkimen eestä pois. Ja kannattaa olla varovainen niiden rintapellissa olevien "pikaliittimien" kanssa. Mulla meni poikki niin korvasin ne letkun pätkillä.
-
Mites muuten tuon jäähdytysjärjestelmän saa sitten ilmattua kunnolla tuollaisen remontin jälkeen?
-
mulla kanssa tiivisteet petti ja lainehti..tosiaan purin auton kokonaan sisältä ja pesin/kuivasin kaikki kunnolla.
Nesteet sisälle ja annat käydä auton lämpimäksi korkki auki ja lisäät nestettä aina kun pinta vajoaa normaalista vähemmäksi...ainakaa muuta en itse tehny.
-
Ilmautu tuo järjestelmä hyvinki kivuttomasti ku vaan lämppäri kuumimpaan asentoon ja sitten käytti lämpimäksi ja pumppaili letkuja. Ja sitten pikku ajolenkki ja tilanteen tarkistus.
-
Onnistuin moottorinvaihdon yhteydessä murtamaan sen muovisen läpivientipalikan joka rintapellissä... Hain uuden käyttöautolta (maksoi jotain 42e ja sisälsi o-renkaat ja ne kiinnikemuovit joilla putket lukitaan siihen...) Vaihtaessani sitä huomasin että oli tihkunut jo aiemmin joten voi tosiaan olla aiheellista tarkistaa ne o-renkaat, niihin saa valmiin sarjankin... Samalla saa vaihdettua ne kennon o-renkaat. Työtä helpotti kun irroitin molemmat lämppärin letkut ja sen jälkeen paineilmalla puhalsin kennon tyhjäksi jonka jälkeen sieltä ei sit tullut kuin muutama tippa nestettä...
-
sama eli ihan rauhassa tehä homma :D