Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 200 => Aiheen aloitti: Snarkkari - 02.05.2011, 17:13:19

Otsikko: Vaihdan kaasariin voi poistaa
Kirjoitti: Snarkkari - 02.05.2011, 17:13:19
Eli vuoden paavo b23e k-jetillä ja vx-nokalla käy kun kasapaskaa.

1. ei tahdo jäähtyneenä lähteä käyntiin (kylmänä lähtee laakista).

2. tyhjäkäynti on kylmänä 1500 (mun puolesta ok) ja lämpimänä 1000, mutta välilämpösenä joku 400-700 ja vastaa huonosti kaasuun.

3.tyhjäkäynnillä ampuu putkeen ja heiluu ihan dorkana.

4. kylmänä on voimaa, lämpösenä ni vähän on hevoset hukassa, tai saikulla.

Oon nyt korjaattu seuraavaa tuloksetta :
- imuvuodot
- bensansuodatin
- hapettuneet liittimet
- katkenneet piuhat
- puola + johto
- tulpat
- seos säädetty (ei tule kukkia putkesta)
- ilmansuodatin
- sytkä säädetty
- venttiiliväljykset tsiigattu (ok)
- röökiä poltettu

Eli jos nyt jollain on jotain ideoita (ku mulla aina vihasena loppuu aivo toiminta) ni laittakaa tähän ja se joka keksii oikean vian saa korin bisseä, vaikka sitte postissa tai jotain.
Otsikko: Vs: B23e vinkkejä?
Kirjoitti: lassii - 02.05.2011, 20:12:14
Nokan ajotus? jos hihna hypänny tms niin voi olla vähän kahvilla ajotus.
Otsikko: Vs: B23e vinkkejä?
Kirjoitti: Snarkkari - 02.05.2011, 21:28:23
Ajotus kunnossa, tarkistin kolme kertaa ku vaihdoin nokan ja hihnan. ;)
Otsikko: Vs: B23e vinkkejä?
Kirjoitti: lassii - 03.05.2011, 15:41:20
Kyl tuos ajotuksessa on jotain mätää tai nokassa. Miksi ampuu putkeen? sytkän ajotus tai nokan ajotus, joku ei oo kohillaan nyt.
Otsikko: Vs: B23e vinkkejä?
Kirjoitti: ata - 03.05.2011, 20:32:22
Jos ajotukset ja sytty on kerran kohdallaan, niin ruiskun ohjauspaineen voisi tarkistaa. (Tai kokeilla kaverin ohjauspaine säätimellä)
Otsikko: Vs: B23e vinkkejä?
Kirjoitti: Snarkkari - 03.05.2011, 20:58:32
kavereilla on vaan 1.8t volkkareita  :D sehän on vissiin se potikka siinä lohkon kyljessä jossa on liitin ja pari letkuu kiinni?
Otsikko: Vs: B23e vinkkejä?
Kirjoitti: TVS - 03.05.2011, 21:01:05
kavereilla on vaan 1.8t volkkareita  :D sehän on vissiin se potikka siinä lohkon kyljessä jossa on liitin ja pari letkuu kiinni?
Kyllä vain. Tarkista, että sille tulee +12 aina kun kone käy, muuten menee lämpösenä sopat aivan levottoman rikkaalle.
Otsikko: Vs: B23e vinkkejä?
Kirjoitti: Snarkkari - 03.05.2011, 21:07:02
huomenna hallille siis. onks niis venttiileis ollu mitään mekaanisia vikoja, esim tukoksia tai jumittumisia ym?
Otsikko: Vs: B23e vinkkejä?
Kirjoitti: seiskanelonen - 04.05.2011, 10:32:38
Paineensäädin on suht helppo purkaa ja puhdistaa. Ajan myötä sinne kertyy töhnää ja ei ehkä toimi niinkuin pitäisi. Avattaessa huomioi se että säätimessä on sisällä jousikuormitteinen läppä joka huolimattomasti avattaessa lentää taivaan tuuliin ja osat joko hukkuu tai sitten ei ymmärrä miten päin ne kilkkeet siellä oli. Puhdistus ja rasvaus säädin "neuloille ", vaihda myös bensaputkien tiiviste prikat(saa siniseltä eikä maksa paljon). Auttaako ongelmiin jää nähtäväksi. Tarkista myös kylmäkäynnistyssuutin,potikka imusarjassa,että tulee virtaa ja yleensä toimii. Nämä on helpoimpia temppuja tehdä ja jolleivät auta niin ovathan ainakin pois vikakohteina.
Otsikko: Vs: B23e vinkkejä?
Kirjoitti: Jule - 04.05.2011, 17:29:46
op säätimen 12v ei ole niin kovin nuukaa, mutta jos sitä ei ole se aiheuttaa lämpiävälle koneelle rikasta seosta, kunnolla lämpimänä seos on normaali (ainakin op säätimen suhteen). Mutta tosiaan se 12v olisi ihan hyvä sillekin tulla.

Se kylmäkäynnistyssuutin ei ruiskuttele kuin oikeeasti kylmänä, ja näillä keleillä auto toiminee normaalisti ilmankin sitä. Luonnollisesti ko suutin ei saa ruikkia omia aikojaan.

(http://gamma.nic.fi/~pakana/kuvat/dscn1466p.jpg)
Kuvassa PRV koneen op säädin, eli suunnilleen samannäköinen pylpyrä se on vinokoneessakin, luonnollisesti eri paikassa.