Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: sipowitz - 14.08.2014, 16:10:00

Otsikko: volvo s70 kytkin ulahtaa
Kirjoitti: sipowitz - 14.08.2014, 16:10:00



 
Kyseessä 103kw 140hv s70, 2000 vuodelta. Manuaalivaihteinen. Kylmänä paikaltaan lähdettäessä kun kytkintä nostaa ja poljin on jo melkein ylhäällä, kuuluu rääkäisy/ulahdus. Polkimessa ei tunnu vapinaa eikä mitään vastaavaa, poljin pohjassa ei ulise. Ei siis oikein voisi olla painelaakerikaan. Joskus äänen saa myös kuulumaan kun vaihtaa isommalta vaihteelta pienemmälle ja nostaa poljinta hitaasti vaihdon jälkeen, ääni ei koskaan kuulu ylöspäin vaihdettaessa liikkeessä. Lämmetessään rääkynä vähenee huomattavasti, yleensä ei kuulu ollenkaan. Esimerkiksi parkkipaikalla paljon vensklatessa pakin ja ykkösen välillä saattaa saada kuulumaan ulahduksen, tosin huomattavasti vaimeampana kuin kylmänä. Tapahtuu aina tietyssä kohdassa kytkimen liikerataa, miltei aina silloin kun poljin on reilusti ylhäällä.
Mitäs näitä voisi olla? kytkinlevyn/asetelman värähtelyä? vauhtipyörää? En usko että tämä on kovin vaarallista kumminkaan, kytkin kun pitää äärettömän hyvin, tuntuma on hyvä ja muutkin täsmäävät että suuri vika ei voi olla kyseessä. Mitään kolinoitakaan ei kuulu tyhjäkäynnillä vaihde vapaalla.
Otsikko: Vs: volvo s70 kytkin ulahtaa
Kirjoitti: raimsshi - 14.08.2014, 16:16:32
Yhdessä Volvossa ja Saabissa ollut tuota ulahtelua. Saabin kytkimestäkään ei mitään vikaa löytynyt, vaihtui järeämpään virityksen yhteydessä. Lasittunut asetelma oli ehkä syypää.