Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Clunch - 25.08.2014, 18:22:01
-
Olen parhaillaan vaihtamassa automaattiöljyjä v70 -00 2 koppaseen. Letku viritetty öljynjäähdyttimen letkuun missä on se vihree nipsu. Laitoin autoa käyntiin niin öljyä suihkus sieltä jäähdyttimeltä päin, ei siitä letkusta?! Ny o konehuone öljyssä :D mistäs tää johtuu?
-
ja ylemmän letkun irrotit?
-
Joo ylemmän kyllä
-
Nyt kun rupesin miettimään niin noin päin sen öljyn siellä kuuluukin kulkea..
-
No mites ihmeessä se öljy sit vaihtuu noin? ???
-
Korjaamoilla on yleensä ylimääränen letku sillä pikakiinnityksellä ja sen asentamalla saa vanhat öljyt kippoon..
Kyllä siihen voi jotain letku patenttiakin viritellä ja sitä kautta sitten laskee ne johkin astiaan.
Just vaihdoin omaani niin meni aikalailla 9l öljyä ennen, kun tuli kirkasta ja 2l kerrallaan vaihdoin. Aluksi otin viellä tyhjennystulpasta öljyt pois ja sama määrä uutta tilalle.
-
(http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/673/pYsVix.jpg) (https://imageshack.com/i/ippYsVixj)
-
Tossaha toi letku viritelmä on, niinku joka ohjeessa mitä netistä löytyy.
-
Ei ole vissiin sit järin hyviä ohjeita.. koitas näin
(http://i43.photobucket.com/albums/e395/fabiohiga/DSC01310.jpg)
-
http://users9.nofeehost.com/thesaintc70/ATF-flush.html (http://users9.nofeehost.com/thesaintc70/ATF-flush.html)
No eka kerta kun törmään et noin päin ois tehtävä... Mut niin kai sitten
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=130.0 (http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=130.0)
-
Mutuilua:
Virtaussuunta muuttuu korimallin myötä? Oletko lukenut esim näitä (http://url=http://www.vrcf.fi/arkisto/aw50-42/ATF-flush.html) vanhaan malliin tehtyjä ohjeita?
Omasta autosta huuhtelin ainakin jäähdyttimestä paksulla letkulla.
-
Joo nyt vaihdettu jäähdyttimen päästä! Kiitos oppipahan taas uutta! :)