Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Keskustelua Volvoista => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: Hookala - 26.08.2014, 07:57:17
-
Hei!
Kokemuksia erilaisista istuinsuojista haluaisin. Itsellä vaaleat puolinahat nyt ostetussa autossa (v70 -09), mutta tahtovat likastua aika helposti johtuen eri syistä. Eli ainakin etupenkeille haluaisin jotkut suojat mutta mitkä?
Yleismallit eivät tunnu oikein istuvan kun tuota niskatukea ei ole kauhean helppo irroittaa.
Sokkona ei viitsi ostaa kun näyttävät maksavan +300€ mallikohtaiset penkinsuojat.
Kiitos :-\
-
Jos haluat tiukasti istuvat laadukkaat niin Tammer-Suoja tekee sellaisia. Ne on arvokkaita mutta ei repsota mistään ja saat erilaisilla materiaaleilla.
-
Kannattaa sitten suojia tilatessa/asentaessa varmistua, että ovat soveliaita asennettavaksi penkkiin, jossa on sivuturvatyyny.
Pakko kuitenkin kysyä, että ketä varten ne suojat on? Ne suojat likastuu kuitenkin ja itse istut siis likaisessa autossa. Sitten myyntihetken koittaessa otat suojat pois ja uusi omistaja saa nauttia puhtaista penkeistä. Vaikuttaa ehkä jälleenmyyntiarvoon, mutta yleisesti tuollaiset jälkiasenteiset suojat ovat niin kamalia, että mielummin uhraisin silloin tällöin muutaman hetken penkkien puhdistamiseen, kuin laittaisin tuollaiset suojat.
Jokainen tekee toki itse kuten haluaa, mutta halusinpa vaan tuoda oman kantani esille :)
-
Ittellä on istuinsuojat volvon logolla, sen takia pidän kun joudun välillä menee p#skaset haalarit menee autoon. Jossa voi olla kuraa ja vaseliinia
-
No nuo remonttisuojat nyt ymmärtää, tulee itsekin käytettyä jos joutuu haalareissa ajamaan.
-
Ja jos harrastaa esim. metsästystä, suojat on paikallaan.
-
Joo tosiaan tuo oma harrastus on näillä keleillä niin kuraista että sen takia kyselen. Säästyisi edes vähän pitempään puhtaana 8)
-
Ja jos harrastaa esim. metsästystä, suojat on paikallaan.
Tai tekee työkseen lähes samaa. Vielä kun löytys semmonen makuupussisuoja kuskille, ettei olis keskikonsolin kylki kurassa saappaanvarsista. ;D Kesälomalla on sitten kiva ajella puhtain penkein. S*
Koiraa varten tarvis kyllä matkustajan penkillekin laittaa suoja, kun ei se perhana pysy lattialla autoon jäädessään. :tickedoff: