Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Pastori - 06.05.2011, 11:27:13
-
Kyseessä siis -92 940 2.3 jossa töötti ei toimi. Sulakkeet ok ja itse töötti on alta vuoden vanha ja kaikki johdot siellä ok. Mikähän hitto voi olla vikana? Pitäis viedä leimalle pikapuoliin.
-
Oletko katsonut johdotuksen ratin sisältä? Itse ainakin huomasin, kun vaihdoin rattia, että helposti menee jotenkih huonosti paikoilleen, jolloin töötti ei toimi.
-
Empä ole edes aatellut, kun rattia ei ole koskaan paikaltaan irroitettu.
-
Vois koettaa syöttää jännitelähteestä suoraan 12V johtoihin niin näkee lähteekö ääntä. Jos suoraan tööttiin kytkettäessä ääntää niin se toimii ja siitä taaksepäin kun siirtää niin katkos tulee jossain jos tööttinapista ei enää toimi.
-
Samassa yhteydessä voisin kysäistä että kattooko katsastajat yleensä jarrukilvet? Kuskinpuolen etukilpi ihan irti..
-
Virta päälle, mittaa tuleekö töötille virta? Jos tulee, vika töötin maadoituksen ja ratin välillä. Jos virta tulee ja et löydä vikaa, vedä töötiltä äkäseen uus johto kabiiniin jollekin tarvikenapille joka maadoittaa. Ei sen töötin tarvii ratissa olla. Näin saat ainakin äkkiä töötin toimimaan.
Tööt!
-
Samassa yhteydessä voisin kysäistä että kattooko katsastajat yleensä jarrukilvet? Kuskinpuolen etukilpi ihan irti..
Kyllä katsoo ja huomaa jos se irti on, kun ne tsiikaa aika tarkkaan ainakin letkut.