Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: janne81 - 01.09.2014, 17:46:00
-
Käykö -00 malliin esim. -04 ratti? Sopiiko bagi ristiin erivuosimallin ratteihin?
Voiko navin painikkeille tehdä itse paikan, vai miten se on kiinni?
-
Ratin väri ainakin taitaa vaihtua 2004 vuosimallissa. Siinä on jo musta, vanhemmissa taitaa olla harmaa. Airbagista en tiedä, onko sähköissä eroa. 2004 vuosimalliin jotain sähköjä muuttui. Ainakin Sport-rateissa on eri varaosanumero naville ja ilman. Ne napit vaativat reiät sinne ratin taakse ja en tiedä pystyykö niitä jälkikäteen tehdä.
-
Onko lisää kokeuksia? Tekis mieli tilata purkamolta ratti tuon kuluneen tilalle..
-
Onkohan noissa rateissa muuten jotain materialieroja ?
Kun kävin yhtä S80:sta (taisi olla 2003 2.4 D) kuukausi sitten koeajamassa, siinä ratti oli täysin mattapinnalla, pintamuovi oli kulunut ympäriinsä uretaanipinnalle. Vain "hiirenkolot" puuttuivat. Tuumailin että ehkä jollakin nauhalla tuostakin olisi vielä siedettävän saanut.
Ostamassani 2004:ssä S80:ssa ratti on taas kuin uusi vaikka autolla ajettu enemmän. Itselläni ratti on musta mutta enpä muista minkä värinen oli tuossa toisessa, jota kävin tutkailemassa.
-
Ainakin kaikki nelipuolaiset ratit ja niiden bagit ovat keskenään vaihtokelpoisia. Kolmepuolaisetkin sopii autoon, mutta bagien liittimien sopivuutta en uskalla taata, kuin noi 98% varmuudella :)
Navin nappulat näyttävät jossain määrin jälkiasenteisilta, joten luulisi, että ne saa asennettua tavalliseenkin rattiin.
Halvoissa malleissa on sellainen kumiratti, josta saattaa se pinta kulua pois. Nahkaiset kestävämmät ratit ovat kehältään hitusen paksumpia, mutta muuten ihan samannäköisiä.
-
Autona allekirjoituksen laite..
Meneekö -04 ja uudemman S60:n kolmipuolainen ratti bägeineen "heittämällä"? Eli käykö liittimet suoraan ja toimiiko rattinapit (cruise ja radio) vaihdon jälkeen?
-
Autona allekirjoituksen laite..
Meneekö -04 ja uudemman S60:n kolmipuolainen ratti bägeineen "heittämällä"? Eli käykö liittimet suoraan ja toimiiko rattinapit (cruise ja radio) vaihdon jälkeen?
Jossain toisessa topikissa pohdittiin ärrän ratin laittamista vanhempaan V70:iin ja lopputulos oli muistaakseni se, että -05 muuttuu liittimet erilaisiksi, eli -04 ratti sopii vielä suoraan -02:seen.
Tässä se topikki.
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=47801.0 (http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=47801.0)
-
Kas.. Kiitän.
Olisi tuossa -06 mallisen puuratti sopivaan hintaan tyrkyllä muuta tarttee varmaan kuopata jos johdotukset on erilaiset..
-
Mitenkäs S80 99-03 ratti? Kuinka yhteneväinen V70 ratin kanssa?
-
Mitenkäs S80 99-03 ratti? Kuinka yhteneväinen V70 ratin kanssa?
Sopii, juuri asensin omaani -00 V70:iin -99 S80 ratin. Bägi on autoni alkuperäinen.
-
Vanhemmat S80 ratit on erilaisia kuin tuoreemmat, olisiko -01-02 paikkeilla vaihtunut. Tässä netistä lainattu kuva jossa on vanhanmallinen ratti ja tuoreempi airbagi, huomaa kuinka alaosan puolat eivät istu kohdikkain:
http://images.gtcarlot.com/pictures/45297592.jpg
Tässä taas on tuoreempi ratti ja tuoreempi bagi, puolat sopii kuten pitääkin:
http://images.gtcarlot.com/pictures/42461754.jpg
Ja tässä vanhempi ratti ja vanhempi bagi, alapuolien välinen aukko on isompi:
http://www.vandsautodismantlers.com/images/640x480/140016-steering-wheel.jpg
-
Noista sinun kuvista ylimäinen on uusin ratti :). Huomaa bagin logosta joka tuli 2004 vuosimalliin.
-
Noista sinun kuvista ylimäinen on uusin ratti :). Huomaa bagin logosta joka tuli 2004 vuosimalliin.
Niinhän siinä just lukeekin. Vanhanmallinen ratti ja tuoreempi bagi ;)
Se logokin taisi vaihtua jo 2003, ainakin S60 ja V70 malleihin.
-
Niinhän siinä just lukeekin. Vanhanmallinen ratti ja tuoreempi bagi ;)
Se logokin taisi vaihtua jo 2003, ainakin S60 ja V70 malleihin.
Niinpäs olikin :-[
-
Eli tarkkana saa olla näköjään että mikä sitten sopii mihinkin bägiin.