Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Dartteri - 03.10.2014, 10:14:01

Otsikko: Taka-aksilan hakkaaminen
Kirjoitti: Dartteri - 03.10.2014, 10:14:01
Päivittelin tuossa vähän seiskafarkun taka-aksilaa ja vaihdoin ongelmat: Aikaisemmin se akseli tuppasi kaatumaan etenkin liikkeellelähdössä varsin runsaasti ja sitämyöten täristämään kardaaninristikoita. Nyt pelaa torseenin ja uuden välityksen kanssa kuin ajatus siihen hetkeen asti, kunnes fillarit lyö tyhjää. Ainakin tuossa nurmella sutiessa alkaa semmonen pompotus ja rytinä, että paikat putoilee hampaista.

Mikäs tuohon nyt sitten ylipäätään vaikuttaa, jostain iskarien päivityksen ja trailing armien etupuslista sitä varmaan tarttisi lähteä hakemaan? Päivityksen yhteydessä vaihtui seuraavaa:

- Koko pahuksen akseli välityksineen (ja tasauspyörästöineen ;D)
- Tuhannen kamalat iskarit vain vähän vähemmän kamaliin (seuraavat odottaa motivaatiota kontissa)
- Keräilyerä akselin ympärille tulevista puslista, kolmesta akselista parhaat
- Reaktiotankojen puslat käänsin 90 astetta - odotin jytinää ja jyrinää mutta yllätyin positiivisesti
Otsikko: Vs: Taka-aksilan hakkaaminen
Kirjoitti: Huikkoster - 03.10.2014, 10:40:16
Tärinä sutiessa kertoo huonoista iskareista. Aloita niiden vaihdosta
Otsikko: Vs: Taka-aksilan hakkaaminen
Kirjoitti: Arponen - 03.10.2014, 22:38:21
Miulla tuli samanlaista oitetta, kun vaihoin seiskaan räikkälukon. Talvella vähän syvemmässä hangessa suoraan ajaessa tuntuu sellanen hakkaaminen et heikompaa hirvittäis. Kerran nosturilla katellessa avasin peräkopan et oisko jotai menny rikki, mut huomasinkii et onkii ilmeisesti hammaskosketus perässä muuttunu tai joku ku kardaanista kääntäessä on pieni välys pyörimis suunnassa.
Otsikko: Vs: Taka-aksilan hakkaaminen
Kirjoitti: Lankku - 04.10.2014, 15:31:37
Iskarit on hyvä veikkaus.

Miulla tuli samanlaista oitetta, kun vaihoin seiskaan räikkälukon. ... kardaanista kääntäessä on pieni välys pyörimis suunnassa.
Normaali tilanne räikkälukolla.