Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: misemies - 30.10.2014, 22:44:13
-
Eli volvon toinen takaovi ei mene lukkoon kun yritän lukita ovia avaimista. Ovi kyllä aukeaa kun avaan lukituksen ja menee lukkoon "manuaalisesti". Kun avaimista painaa niin oven lukitusnappi yrittää painua alas mutta nousee sitten takaisin ylös. Onko kukaan purkanut noita oven verhoiluja tai törmännyt samaan ongelmaan?
Ärsyttävä pikkuvika taas. Asian kanssa voi elää, mutta jos se on helposti korjattavissa niin neuvot ovat tervetulleita. Kiitos.
Edit: http://www.youtube.com/watch?v=tdvsSG9TV4I
-
Viimeisen lauseen perusteella olet tainnut saada jo apua?
...jos et niin voisi olla oveen menevässä johtosarjasta karva poikki. Samanlainen vika oli etuovessa.
-
En ole vielä kerennyt tutkia tarkemmin tuota ongelmaa. Tänään ovi toimi pari kertaa ihan normaalisti, eli meni napista lukkoon ja auki niinkuin kuuluikin. :idiot2: Välillä taas ei. Mutta ei siinä kaikki: Nyt peräkontin ovi ei aukea enää ollenkaan..
-
-Samaa ongelmaa, mut vain repsikan ovessa. "Kovilla pakkasilla" ei jaksa repsikanoven nappi painua alas. Ovi jää lukituksesta auki, muut menee lukkoon. Onko vika mekaaninen vai oven sähkölukossa?
-
Lienee tyyppivika. Sama omassa -09 V70:ssä ja oli myös aikaisemmassa -01 Volvossa...Aloitin kerran purkamaan ovipahveja, mutta pelkkä pahvin poisto ei riitä sillä lukkojen koneisto on syvällä oven sisällä. Ja jos uusi osa pitää ostaa, niin se olisi ollut minulle liian kallista. Eli nyt takaovat ovat yleensä auki. Ainoa haitta on ollut hälytin, joka laukeaa aina kun poika menee vetäisemään "lukitun" oven auki. Siksipä en sitä enää kotipihalla edes pidä lukittuna. Autossa ei ole mitään arvokasta pöllittävää ja muutenkin sisäänkääntyneet peilit antavat kuvan lukitusta autosta :D
Parikkipaikoilla kun katselee, niin minusta tuntuu monessakin Volvossa olevan sama vika. Eihän sitä vain huomaa, kun ei normaalisti käy oman auton ovia kokeilemassa lukittuna.