Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: Foxing_Demon - 17.11.2014, 12:37:35
-
Kävipä kerran niin, että turbo otti ja hajosi ilmeisesti öljynsyötön ongelmista johtuen. No 1200€ ja kolme viikkoa myöhemmin turbo on kunnostettu ja lyöty takaisin nokalle, mutta nytpä on seuraava murhe.
Ensin hieman alustusta. Normaalistihan tämän mallin maksimivääntö löytyy noin 1750 kierroksen nurkilta. OBD-lukijalla olen ajon aikana kellottanut turbosta maksimissaan noin 1,3 baria. Sittenpä tuli aika poistattaa hiukkassuodatin ja lastuttaa kone. Tämä hieman tiputti tuota kierroslukua, josta vääntö löytyy mukavasti.
Nyt sitten itse asiaan. Tällä hetkellä vääntö löytyy vasta noin 2000 kierroksesta ja ahtopaineet käy parhaimmillaan nopeasti 1,5 ja tasoittuvat 1,3-1,4 bariin.
Kysyisinpä siis teiltä arvoisat foorumilaiset, mitkä ovat tämän mallin oikeat ahtopaineet ja mikä tähän ikävään probleemaan olisi järkevä ratkaisu. Harinen löytyisi läheltä, mutta ihan ensimäisenä en heidän hinnoilla haluaisi lähteä tuota selvittämään.
-
Lappu lattiaan ;)
-
Esiintyykö ongelma kylmällä ja myös lämpimällä koneella?
-Moxi
-
Esiintyy sekä kylmällä, että lämpöisellä koneella.