Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: Dasboot - 12.12.2014, 16:36:53
-
Löytyi sitten myös ardic autosta... Eli auto käväisi tarjoushuollossa Käyttöautolla ja samalla päivitettiin softat.
Ihmettelin aikani satunnaisesti kuuluvaa hurinaa auton sammuttamisen jälkeen kunnes löysin mötikän etukulmasta. Auto siis V70 D5 -04, ilman ardicin ohjaustoimintoja. Auton ostin aikanaan sukulaiselta joka ostanut sen uutena. Ikinä ei oo ardicista puhetta ollut enkä sitä osannut edes kysyä koska autosta löytyy Defan lohkolämmitin ja ajotietokoneelta ei siis löydy ohjausta ardicille.
Nyttemmin lämpötilan sahattua nollan molemmin puolen aina välillä auton käynnistämisen jälkeen ardic lähtee käyntiin ja joskus myös sammuttamisen jälkeen hurisee noin minuutin ajan.
Kysymys kuuluu mikä on siis ardicin toimintaperiaate ilman kello/ajotietokoneohjausta sekä miksi ardic jää pyörimään vielä sammuttamisen jälkeen?
Pitää vielä varmistella ekalta omistajalta, että onko koskaan ollut toiminnassakaan? Mitenkä nyt sitten ohjelmistopäivityksen jälkeen laita toimiikin? Onko se alunperin ohjelmoitu toimimattomaksi ja nyt vain meni sellainenn ohjelmisto sisälle joka ohjaa myös jollakin periaatteella ardiccia.
Koittakaa saada kiireellä kirjoitusta viestistä tolkku...
-
Se lähtee automaattisesti käyntiin, sammuu kun konekin sammuu.
Se miksi se hurisee hetken johtuu Ardicin jälkituuletuksesta, eli sen puolesta se toimii ihan normaalisti.