Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: gRaggi - 29.12.2014, 18:20:00
-
Eli potilas on taas s60. aamulla ei lähteny käyntiin ku oli viime yönä niin kova pakkanen (-23). ei lähteny edes vaikka annettiin apu virta. auto korjaamoon ja siellä epäiltiin että olisi bensapumppu menny. no ensin ilmattiin polttoaine raili ja katottiin että saako kipinä. no yhtäkkiä lähti sit käyntiin. bensapumppu surisee ku käntää virrat päälle nyt ku akku on vähän latautunu. tankki oli aika tyhjä aamulla, eli olisko ollu niin että akku oli niin tyhjä aamulla ja ei jaksannu imaista bensaa tankista koska oli niin vähän??? vika koodeja ei antanu. tankkiin meni 68litraa ku kävin tankilla, mutta ajoin lähes 20km enneku pääsin sinne.
akku ajattelin huomenna käydä ostaa uus, kuinka iso sinne mahtuu?
-
akku ajattelin huomenna käydä ostaa uus, kuinka iso sinne mahtuu?
100ah hapollinen tai 95ah agm.
-
eli koon puolesta mahtuu tämä? Bosch S5013 100Ah/830A akku P353xL175xK190 -+ toi olisi motonetistä 149€
-
Ihan mikä tahansa s60/v70 tarkoitettu akku kelpaa ja mahtuu sinne takakoppaan. Vaikka 100Ah dieselien akku. Vaatimuksena on se että navat ovat upotettuja ja ne ovat oikeissa kulmissa. Samoin tiivis pitää olla ja ilmastointiletkullinen malli.
-
Myös Volvon oma on laadukas ja usein kilpailukykyinen hinnaltaan.
-
Mulla ollu semmonen tapa aina että laitan niin iso akku mikä fysisesti mahtuu, ja olen varmaan 10v käyttäny Boschin akku ja olen niihin ollu tyytyväinen. Niitä saa mistä vaan. Ja olisin käynny volvoa mittaamassa kuinka iso sinne mahtuu jos auto seisois pihalla. Mutta hyvä jos sinne mahtuu tommonen 100ah akku.
-
eli koon puolesta mahtuu tämä? Bosch S5013 100Ah/830A akku P353xL175xK190 -+ toi olisi motonetistä 149€
Tuo fyysinen koko on max mikä sinne menee tehtaalla suunnitellusti. Kannattaa sitten katsoa hyvällä jännitteellä oleva, jos Motonetistä tms. sekatavarakaupassa ostaa.
-
eli koon puolesta mahtuu tämä? Bosch S5013 100Ah/830A akku P353xL175xK190 -+ toi olisi motonetistä 149€
Ainakin V70n laitoin juuri tuon syksyllä. Mainiosti sopi paikalleen. Ja on huohotusletkulle paikka ja navat juuri oikein.
Latasin laturilla täyteen ennen asennusta. En tiedä onko välttämätöntä mutta ei se huonoakaan tee.
-
Tuo fyysinen koko on max mikä sinne menee tehtaalla suunnitellusti. Kannattaa sitten katsoa hyvällä jännitteellä oleva, jos Motonetistä tms. sekatavarakaupassa ostaa.
Juu ei oo pakko käydä motonetis hakee mutta laitoin toi vaan sinne koska motonetillä om hinnat ja mitat ilmoituksessa. En oo koskaan ostanu akku motonetistä koska olen aina saannu Adltä halvempi.
Ja olen aina latannu ne täyteen enneku oon niitä asentanu.
-
Itellä ei lähe käyntiin jos on tankki liian tyhjä. Sie on pumpun asetelmassa jokin takaisku vena mikä menee herästi rikki ja jos tankki tyhjä ja auto tietyssä asennossa(notkossa tai ylämäessä) höräsee ilmaa sielt ja ei lähe siks käymään. Auto oikeeseen asentoon tai lisää bensaa tankkiin nii taas toimii ;D Tämä siis voi olla yks mahollisuus.