Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Blackjack - 14.01.2015, 18:56:01
-
Jollakin oli muistaakseni V50 sama vika ja oli O-rengas hajonnu. Ilmeisesti tuossa ja kaikissa muissakin koneissa O-rengastiiviste paluuletkussa? Elikkä pelkällä O-renkaan vaihdolla vuoto tukkoon ja Dieselin haju loppumaan?
-
Ainakin appiukon V70 -98 2.5 TDI:ssä ei mitään o-renkaita paluuletkuissa ollut. ???
Vaihdoin letkut ja vuoto loppui.
-
Ei pitäisi tuossa TDI:ssä olla mitään o-renkaita, kun ei niistä mitään hyötyä siellä ole.
Haet varaosaliikkeestä paluuletkua puol metriä (riittää varmaan vähempikin,ei muista), ja pätkit saksilla jokaisen suuttimen väliin uudet letkut niin loppuu vuoto ja hajut ;)
-
Paluuletkun T-haara oli kiinni suuttimessa pultilla jonka läpi meni reikä ja T -haaran molemmin puolin oli pienet kupari prikat. Kuulin että prikat täytyy "löijätä" eli pehmittää kuumentamalla ennen uudelleen asennusta. Kuumensin prikkoja jonkinaikaa toholla ja asensin takaisin paikoilleen ja vuoto loppui :)
Vuodon siis aiheutti löysällä ollut pultti.
Kävi tuuri kun toinen prikka putosi kahteen kertaan konehuoneeseen, toisella kerralla se löytyi suoraan alapuolelta maasta ja toisellakertaa se oli jäänyt syylärin alla olevan pohjapanssarin reunalle :)
-
Kuvat on kivoja:
http://kuvat2.huuto.net/f/0f/a8184738cf0a75975af89d3d92e48-orig.jpg