Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Pka - 15.01.2015, 20:54:25

Otsikko: Ahtopaine liian alhainen lämpimänä
Kirjoitti: Pka - 15.01.2015, 20:54:25
No niin, nyt se myrkyn lykkäs. Historiaa sen verran että 2.4D 120KW volvoon on tuo sähkösäätöinen ahdin vaihdettu tässä n. 2kk sitten. Auto pelasi jonkin aikaa mukavasti, mutta nyt aloitti ensin herjaamalla "hiukassuodattimen paine-ero signaali virheellinen" ja kaikkea jaadijaadaa. No sieltä oli anturin päästä letku murtunut, uutta letkua ja taas mentiin.

Nyt on kuitenkin jäänyt sitkeästi virhe joka ilmenee kun moottori on lämmin ja auton käynnistää uudelleen. Eli jos ajan kotoota kauppaan toimiia auto ihan jees, mutta kaupasta kun lähden kotiinpäin niin tempaisee vikatilan päälle - "Ahtopaine liian alhainen" vikatilalla. ECM-P029900 virhekoodi tallentuu joka voi tarkoitaa lähes mitä vaan.

Oisko ideoita mikä tätä nyt risoo!

Otsikko: Vs: Ahtopaine liian alhainen lämpimänä
Kirjoitti: volvotdi - 15.01.2015, 23:22:01
MAP- tai MAF-tunnistin likainen, ahtovuoto...
Otsikko: Vs: Ahtopaine liian alhainen lämpimänä
Kirjoitti: Pka - 16.01.2015, 08:29:07
Unohtui mainita, MAP on vaihdettu ja MAF putsattu. Sinällään jos noista olis kysymys, niin eikös vika näkyisi riippumatta onko auto kylmä vai lämmin? Ja tosiaan vaatii sen että auton sammuttaa ja lähtee ajamaan. Jos lähtee kylmällä autolla ajamaan ja runttaa vaikka 400km, niin vikakoodia ei tule. Samalla myös tuo ahtovuoto tulisi näkyviin koko ajan.

Voisko tuo olla jumiva EGR vai näkyisikö tuokin koko ajan?
Otsikko: Vs: Ahtopaine liian alhainen lämpimänä
Kirjoitti: Pka - 02.02.2015, 19:00:35
MAP- tai MAF-tunnistin likainen, ahtovuoto...

Palataanpa tähän, MAP vaihdettu marraskuussa 2014, MAF vaihdettu tänään - jäljelle jää ahtovuoto. Jännää vain, että eikös ahtovuoto tekisi tuota koko ajan, eikä vain lämpimänä?