Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Niklass - 29.01.2015, 06:52:32
-
Yhtäkkiä ajosta pätkäs, sen jälkeen kun aloin antaa kaasua uudestaan niin pätki ja röpäs. Sammutin auton hetkeks ja sen jälkeen ei meinannu lähtee millän käymään.
Vika ilmenee ainoastaan lämpimällä koneella. Tasakaasulla pystyy ajamaan mutta heti kun rupee antaan enemmän kaasua niin rupee pätkii tai hyytyy kokonaan. Vikakoodit luin eikä mitään näyttäny ja samalla vilkasin nopeeta IMM:n sisälle ja langat näytti ehjältä.
Viime kesänä vaihdettu virranjakajan kansi, pyörijä, tulpanjohdot ja tulpat.
Koneessa tonin lastut ja ahdot 0,8
-
IMM jännite tyhjäkäynnillä 2,3V? Lämpöanturin vastus OK? lambdan kunto?
https://www.brickboard.com/FAQ/700-900/EngineFuelinjection.htm#TechnicalNotesonAMMCalibration
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=588.0
https://www.brickboard.com/FAQ/700-900/EngineFuelinjection.htm#Oxygen_Sensor_Diagnosis
-
Pystyykö kokeilemaan ilman lastua?
-
Käykö se kaikilla, mites tyhjäkäynti?
Kaverilla etittiin mystistä käyntihäiriöö.. tosin se kyllä pätki ja ryki kokoajan. Virranjakajan kansi halki. Vaikka oli vaihtanu vähä aikasemmin uudet sytkän osat.
Jos nyt alottas että ihan ekana perusasiat katsoo läpi
-
Varsinkin jos vaihdetut osat kansi ym. motonetistä. Ne on lähinnä vitsi!
Itsellä löi pimeessä viikon vanhan kannen(motonet) läpi kipinää ja oli siitä kohti ihan mustunut
-
Varsinkin jos vaihdetut osat kansi ym. motonetistä. Ne on lähinnä vitsi!
Itsellä löi pimeessä viikon vanhan kannen(motonet) läpi kipinää ja oli siitä kohti ihan mustunut
Niin se on valitettavasti. Mekin tehtiin aika iso etsintätyö turhaan ku luotettiin että ei niissä varmaan vikaa ole :D mutta yleensä kannattaa katsoa perusasiat kuntoon.
-
Noniin. Tuli tuossa vikkaa etsiskeltyä tovi, ilmamassamittarin mittasin ja näytti 2,3v, lambdaa ja lämpöanturia en oikeen päässy mittaan kun oli liittimien johdot suojattu sillai että ei oikeen päässy mitenkään mittaan (liittimet pitää tietysti olla kiinni kun mitataan..?) liittimiä irrottelin ja putsailin. Nyt auto tuntuu taas pelaavan selvää vikaa en kyllä löytänyt :idiot2:
Kiitoksia vielä neuvoista jos oireet jatkuu tarvii tutkiskella lissää.
-
Tai oiskohan ollu vaan huono kontakti liittimessä? ::)
Ei olis ensimmäinen eikä varmasti viimenen
-
Tulpanjohdot oirehti itellä samalla tavalla, toisena päivänä saatto toimia mutta huonompana päivänä saatto pudota kokonaan kakskin sylinteriä pois pelistä ::)
-
Mulla pätkiminen tyhjäkäynnillä - erityisesti kun johtimien pinnat oli kosteat, niin löi elosalamoita pinnalla pimeässä.
Voisi jopa auttaa huomaamaan eroan, jos puhdistaa johtimien pinnan, mutta tietenkin uudet johtimet korjaavat asian.
-
Mulla oli 940 ft koneella vähän samanlaista ongelmaa ja vika oli bensapumpussa ei antanu tarpeeks soppaa.