Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Mata76 - 17.02.2015, 15:34:56
-
Työkaverilla tuollainen bensa volvo ja nyt ongelmana että päästöt tyhjäkäynnillä turhan korkeat ja ei mene katsastuksesta läpi,kierroksia kun antaa niin päästöt paranee.Lambda uusittu,ei ollut vaikutusta!
Voisko ilmamäärä mittari tehdä tuollaista oireilua jos ei toi oikein?
-
Tuon ikäisestä mitataan katsastuksessa päästöt vain kierroksilla.
Antaako vikakoodeja?
Mitäs ne päästöt tarkalleen on? Mikä siellä on pielessä?
-
Ei anna mitään vikakoodeja,arvoista en tiedä tarkemmin!
Kuulema arvot paranee kun avaa putsarin kotelon kannen ja ravottaa ilmanputsaria,putsari on myös puhdas joten ei johdu siitäkään :)
-
Kysäisepä työkaverilta ne tarkat päästöarvot, helpottaa kummasti arvailua viasta kun tietää että mikä siellä on koholla.
-
Elikkäs vika miksi ei kelpaa katsastuksessa on että delttaU-t1l1 arvo saisi minimissään olla 0.30 ja tästä saadaan mitattua 0.000.
Kokeiltu toista lambdaa ja uusi ilmamassa mittari on ja ei vaikutusta. Mikään vikavalo ei pala ei testerit näytä mitään viaksi.
-
Elikkäs vika miksi ei kelpaa katsastuksessa on että delttaU-t1l1 arvo saisi minimissään olla 0.30 ja tästä saadaan mitattua 0.000.
Kokeiltu toista lambdaa ja uusi ilmamassa mittari on ja ei vaikutusta. Mikään vikavalo ei pala ei testerit näytä mitään viaksi.
Ensinnäkin, alun perin sanoit että päästöistä ei mene tyhjäkäynnillä läpi. Tuon ikäisestä ei kuitenkaan mitata päästöjä tyhjäkäynnillä ollenkaan, joten katsastus ei voi jäädä menemättä läpi tyhjäkäyntipäästöjen takia.
Lisäksi mikä on "delttaU-t1l1"? Bensiinikäyttöisistä autoista mitataan seuraavat päästöt yli 2000 rpm kierroksilla:
- CO, hiilimonoksidi, %, hyväksytty jos enintään 0,2%
- HC, palamattomat hiilivedyt, ppm, hyväksytty jos enintään 100 ppm
- Lambda-arvo, hyväksytty jos välillä 0,97-1,03.
Minkään päästöarvon raja ei ole "minimissään 0,30". Tarvitaan siis tarkempia tietoja, jotta pystytään auttamaan. Ota vaikka kuva katsastuksen "vikalistasta" jos mahdollista.
-
Elikkäs. Kirjoitan nyt kaikki mitä tässä paprussa. Syy miksi hylätty: Ympäristöhaitat, sisäinen valvontajärjestelmä (obd), obd-järjestelmä / -tiedot, lambdaintegraattorin arvo ei vaihtele, säätö ei toimi. Tämä on siis katsastukortin kohdassa havaitut viat / puutteet. Sit kirjotan nuo testin mittaukset...
-
Osd - osajärjestelmien tila:
Mittaustulokset. yksikkö min. maks. Mitattu. Tulos
Komponentien ja järjestelmän silmän.tarkastus. # ok
Mi-tila: Silm.tarkistus virtapäällä. #palaa. Ok
Mi-tila: Luku moottori käynnissä. ei pala ok
Mi-tila silm.tarkistus moottori käynnissä. #ei pala ok
Säätötunnistintesti
. moottorin lämpötila 80. 90. ok
pyörintänopeus. 660 860. 765. ok
. delttau-t1l1. v. 0.30 0.000. EI OK
Osd- vikamuisti. 0. ok
Konaistulos HYLÄTTY
-
No jaa nepä pomppi päin vittua noi rivit....
-
Noniin, tuo selventää. Tällaista löytyy trafin tiedoista koskien tuota lambdasäädön toiminnan tarkistusta obd:n kautta
---
3. Testataan toimiiko lambdasäätö tarkoitetulla tavalla. Lambdasäädön toiminta todetaan lukemalla autosta testilaitteella jokin seuraavista säätöparametreista:
• Lambdaintegraattorin (eli lyhytaikaisen seoskorjauksen) arvo vaihtelee (ilmaisee lambdasäädön olevan toiminnassa, arvo voi olla mitä vain)
• Säätävän/säätävien (etumaisen/etumaisten) lambdatunnistimen/lambdatunnistimien signaali vaihtelee (esim. λ = 1 – säädössä perinteisellä hyppäystunnistimella jännite vaihtelee välillä 0,1 – 0,8 V ja laajakaistalambdatunnistimilla virta vaihtelee arvon 0 mA molemmin puolin)
TRAFI/33608/03.04.03.03/2010 3/4
• Säätävän/säätävien (etumaisen/etumaisten) lambdatunnistin/lambdatunnistimien lambda-arvo vaihtelee (esim. λ = 1 -säädössä arvon 1 molemmin puolin)
---
En kyllä osaa sanoa miten tuota lähtisin korjaamaan, viisammat auttakoon.
-
Juu. Tää on keskiviikkona menossa pajalle taas. Nyt käyty kaikki johtosarjat läpi, kokeiltu uutta lambdaa, laitettu uusi ilmamassamittari. Ei vaikutusta....