Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: kierikki - 04.03.2015, 10:52:47
-
98 vuosimallin ceiskassa tuntuu maantienopeuksissa tuulen tuiverrukset suhisevan melko selvästi ovitiivisteiden välistä. Ja ihan hiljasessa nopeudessakin nastojen ropina kuuluu aika selvästi myös vaikka ikkunat kiinni.
Onkohan tämä karmittomien ovien "ominaisuus" vai onkohan tiivisteet huonossa kunnossa? Mitenkä muut c70 omistajat, kuuluuko äänet selvästi läpi?
Ja tiivisteet on kyllä vedenpitävät, painepesurilla pesen auton ja vedet pysyy ulkopuolella jos ei ny ihan läheltä ruutaa täydellä paineella.
Tarkoitus olisi laitella oviin eristemattoja jossain vaiheessa(äänentoiston parantamiseksi), sekin varmaan vähän hiljentää.
-
Suhina voimistuu n. 100 km/h nopeuksissa. Ihan kuin ikkuna menisi ilmanpaineen johdosta hieman raolleen.
Tiivisteet näyttävät ihan hyviltä, mutta epäilen ikkunuoiden tai ovien asennon muuttuneen ajan saatossa.
-
itellä apukuskin ikkuna jää suhiseen, jos sitä käyttää auki, toistaiseksi vaiva korjaantunut käyttämällä ovea auki eli ikkuna menee hiukan väärään kohtaa, ku sen nostaa ylös(oven ollessa siis kiinni)
kuskin puolen ikkuna taas ei nouse tarpeeksi ylös moottorin voimin enään, joten joutuu kädellä nostaan sen oikeaan kohtaan, tätä nykyä voi puhua jo sentistä, aikasemmin milleistä. Vimeistään enne autonpesuun vientiä muistaa nostaa, jos ei halua, et vesi tulee sisälle.
Itse tiivisteet varmaan kannattaa käydä läpitte yksitellen kaikista ikkunoista ja ovista, jos ikkunat menee oikein kohillee
-
Joo huomannu kans että suhina selvästi voimistuu yli satasen vauhdeissa ja asettuu sitte hiljasemmassa vauhdissa ku käyttää ikkunaa/ovea auki.
Häiritsi etenki sillon ku vasta olin auton hankkinu, mutta nyt tottunu siihen. Kyllä se silti häirittee, ei tarvis radiotakaan niin isolla pitää ku ei kuulus suhinat ja hiljasemmissa vauhdeissa nastojen rapinat niin selvästi... :-[
-
Itel jää oikeen rako sinne, kun laittaa oven kiinni. jää ylempään listaan helposti välillä kanittamaan.
Pitääkö se ovi asettaa uudestaan vai miten sen saisi kuntoon?
-
Mulla tekee pakkasilla kans sitä, että repsikan oven lasi jää yläosasta hieman auki. Vähän kun käyttää lasia alhaalla, niin menee paikoilleen.
Miettinyt kanssa, että onko saranoissa jotain säätöä. Ovea pitäis saada ihan vähän alas kahvan päästä.
-
Omassa c70 cäbissä kans hantin puolelta tuulu visertää oikein huomattavasti >:(
-
Omassa ihan sama ongelma... Miettiny että auttaisko asiaa jos vaihtais tiivisteet vai pitääkö kikkailla tuon ikkunan avulla vaan. :(
-
Tiivisteiden hintaa joskus käyttöautolta kyselin, tais ne alta tonnilla saada..... :D
-
Varmaan joo tiivisteet on kunnossa. Mutta se lasin asento on niin pirun tarkka homma. Sitä lasin pystysuunnan kallistusta pystyy helposti säätämään kahdesta pultista oven alareunasta (siis tietysti kun ottaa ovipahvin ensin pois). A-pilarin juuresta jos suhisee niin sitä varten täytyy säätää sitä sivupeilin kappaletta joka samalla säätää että missä kohtaa se lasi liukuu. Tämä on aika helppo homma, pistää vaan kappaletta tarpeeksi sisäänpäin niin painautuu lasi tiivistettä vasten. Korkeussäätöä en koskaan edes enää yrittänyt, siinä täytyy vissiin niitä vaijereita säätää. Muutenkin kesti valehtelematta varmaan pari kuukautta että omasta sai siedettävän. En nyt joka päivä sitä sentään säätänyt mutta aina sillointällöin ja taas piti heittää moottoritie lenkkiä että taas tiesi mihin suuntaan oli mennyt. Todella paskamaisia hommia. Tietysti voi liimailla lisätiivisteitä myös, sitäkin kokeilin. Mutta ei voi suositella, ei tuu hyvää.
Muoks. Lukon vastakappaletta, joka siis on korissa kiinni, voi säätää. Sillä pystyy toki pienet viat korjaamaan, mutta ei siitäkään kaunis tule jos ovipelti on sentin sisemmällä kuin muu kylki. ;D
-
Ai siellä on säätömahdollisuuksiakin, pitääpäs kokeilla viimeistään sitte ku laittelen eristyksiä oviin. Joskus jotain lisätiivisteitäkin kokeilin, se ei oikein toiminut... tai no jos ois pitäny ikkunaa jatkuvasti kiinni ni sitte ehkä. :D
Lukon vastakappalettakin joskus säätelin kun ovi "roikkui", tarvii paiskata nykyään vähä lujempaa ovi kiinni ettei jää raolleen, mutta onpahan ovi suorassa.
-
(http://s22.postimg.org/5en5kitzh/S_t_kuva.jpg) (http://postimg.org/image/5en5kitzh/)
The base of the door mirror (1):
Level/flush = 0.2 - 1.7 mm.
Clearance = 3.4 - 6.4 mm.
Parallel alignment between the base of the door mirror and the front fender (2):
The clearance must be a maximum of 1 mm, measured between 2 points.
Parallel alignment at the front edge of the door (3):
The clearance must be a maximum of 1 mm, measured between 2 points.
The front fender (4):
Level/flush = 0 -1.5 mm.
Front edge of the sill (5):
Level/flush = -1.1 to -1.9 mm.
Clearance = 2.5 -5.9 mm.
Rear edge of the sill (6):
Level/flush = -0.9 to -2.1 mm.
Clearance = 2.5 -5.9 mm.
The lower rear edge of the door (7):
Level/flush = -0.4 to -1.9 mm.
Clearance = 3.3 -6.3 mm.
Parallel alignment at the rear edge of the door (8 ):
The clearance must be a maximum of 1 mm, measured between 2 points.
The upper rear edge of the door (9):
Level/flush = -0.2 to -1.7 mm.
Clearance = 3.5 -6.5 mm.
Clearance between the rear and the front side windows (10):
Clearance = 25 mm.
Clearance to the door seal (11):
Clearance = 2.5 mm.
Difference in height between the rear and the front side windows (12):
Height difference = 0 - 1.5 mm.
Täydelliset ohjeet lontoon kielellä.
Latauslinkki :http://www.filedropper.com/sidedooradjustment (http://www.filedropper.com/sidedooradjustment)
-
Itel jää oikeen rako sinne, kun laittaa oven kiinni. jää ylempään listaan helposti välillä kanittamaan.
Sama juttu täällä. Taitaa olla vähän kaikissa sama ongelma ajan saatossa.
Varsinkin pakkasilla tapahtuu, ja ilmeisesti kumi on sen verran kovempaa ettei ikkunan yläreuna sujahdakkaan sen "huulen" alle. Lasku ja nosto niin siinä se.
Ja siis sama myös tuon tiivistejutun kanssa, vislaa maantienopeuksissa jostain päin kuskin ikkunaa, ilmeisesti takatiivisteen yläreuna ja pitäisi säätää tuo lasi kovemmin kiinni oveen.
-
Jatkan tätä tarinaa, jos siitä sattuisi olemaan apua muillekkin. Kaverin c70 coupe vm.98 piti myös voimakasta huminaa yli 80 nopeuksissa. Peilin takana olevaa tiivistettä ajon aikana painelemalla humina tuntui vaimenevan. Alun perin epäiltiin oven ja etulokarin asennon olevan pielessä ja niin olikin. Tämä siis on joskus kolaroitu yksilö, muitakin viitteitä kolaroinnista löytyi. Ovien ja lokarien säädöillä ei tuntunut olevan kovin suurta merkitystä tähän huminaa vaikka useamman kerran niitä säädettiin. No asiaan. Jossain välissä tuli peilikin irroitettua ja huomattua, että peilin tuessa oli suhteellisen paljon oksidia pinnassa. Tarkemmin tätä tutkiessa huomattiin että oksidikerros on pullauttanut tuen päällä oleva kumitiivisteen paikoitellen irti tästä tuesta/kolmiosta. No tästä seurasi oksidikerroksen puhdistus ja kumitiiviste liimattiin uudestaan kiinni tukeen ja ovipahvi nopeasti takaisin paikoilleen sekä koeajolle.... huminaa ei enää kuulunut :) Nyt on suunnitelmissa tilata uusi peilin tuki, kun liimoille ei liikaa luottoa voi antaa.
Linkki kyseiseen osaa vielä lopuksi https://www.volvopartswebstore.com/products/Volvo/Bracket--left/1193411/9496463.html