Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: janerikandersson91 - 16.03.2015, 18:34:24
-
Moikka, kiireelisesti kaivataan apua isoilta pojilta.
Eli -95 960 2.5 sammui pihaan, ei käynnistynyt, kävin ostamassa vikakoodilaitteen. Kun seuraavana päivänä kokeilin käynnistää
käynnistyi mutta kävi huonosti ja näytti vikakoodia P0102 niinpä ostin uuden ilmamäärämittarin ja vaihdoin. Nyt vaihdon jälkeen ei edes lupaa eikä näytä vikakoodeja.
-
Tarkasta puolien johdotukset. Tuppaa iän myötä johdoista kuori irtoomaan ja ottaa helposti yhteen. Oma oikkuili kylmänä tosi pahasti ostohetkellä kyseisen vian takia.
Imuvuodot tsekattu ? Suriseeko bensapumppu kun tankista kuuntelee ? Kone on varmaan kastellut tulpatki ihan huolella, jos oot jo pitkään starttaillu.
-
Ilmamäärämittarista johto irti ja koetat lähteekö. Jos lähtee, niin uusi immu on viallinen.
-
Niin, kai muuten se maffi on boschilainen eikä mikään biltema-wärkki ?
-
Käynnistyi myöhemmin kun oikein sahasin pitkään :idiot2: Ihan kun ei olis saanu pensaa? Keula alaspäin mäessä oli auto seisonut viikon käynnistämättä ehkä siksi?
No kuitenkin nyt toimii moitteetta, ihan tarvike immulla 8)
-
Käynnistyi myöhemmin kun oikein sahasin pitkään :idiot2: Ihan kun ei olis saanu pensaa? Keula alaspäin mäessä oli auto seisonut viikon käynnistämättä ehkä siksi?
No kuitenkin nyt toimii moitteetta, ihan tarvike immulla 8)
Liimaventtiili, ei tainnut kauaa käydä edellisellä kerralla?
-
Ei saakeli tekeekö nämä tinakutoset semmoista? ??? Ikinä en ole volvoista kuullut "liimaventtiili" tarinoita mutta enhän minä tiedä, ja tämähän on ensimmäinen ei vinokoneellinen minulla :o