Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: hannu.k - 31.03.2015, 09:34:52
-
Eli otsikon mukaisessa kulkupelissä seuraavanlaisia vikoja:
-vakkari ei aina kytkeydy
-radion rattinapit ei toimi
-radion taustavalot pimeänä
-perus mittarivika, ajotietokone näyttää mitä sattuu
radion valot ja rattinapit toimivat hetken kun käyttää akunkenkää irti, mutta vika aina palaa uudelleen.
Mittaristo käytetty korjaamolla. Toimi muutaman kuukauden.
Vikakoodit tietysti pitää lukea kun ehdin, mutta osaako joku kertoa voisiko noi kaikki viat johtua samasta syystä?
-
Missä käytit tuon mittariston? Esim. Vekatronics Vaasassa antoi vuoden takuun, että pelaa.
Tuo oli siis edellisessä tuo vika. Nykyisessä mittariston valot himmenevät joskus omia aikojaan, ja samalla himmenee myös radion valot - eli ne toimii yhdessä. En ole jaksanut vielä ottaa mittaristoa irti kolvaukseen, kun tuo on ainoa vika.
Vakkarista en osaa sanoa, mutta tuleeko sinne nopeussignaali mittariston kautta?
-
CEM-yksikkö..
Tuosta luettavaa:
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=1690.0
-
Kiitokset vastauksista!
Jyväskylässä Icanfix:llä käytin. Takuuna kolvas sen vielä uudestaan, mutta vika ei poistunut. Vika voisi hyvinkin olla tossa CEM-yksikössä. Pitääpä alkaa selvittämään missä koko yksikkö sijaitsee.
-
Yksikkö sijaitsee kuljettajan puolella:
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=532.0
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=15457.0