Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: Salamanteri - 13.04.2015, 10:51:37

Otsikko: V50 sähkösivupeili kääntyy vaan vaakasuunnassa
Kirjoitti: Salamanteri - 13.04.2015, 10:51:37
Moro.

En löytäny pikaisella etsimisellä foorumilta tai googlesta apua joten kysäsenpä taas viisaammilta. Pesin tuossa viikonloppuna autoa ja onnistuin jotenkin kyynerpäällä kopauttamaan apparinpuolen sivupeiliä keulan suuntaan niin, että jotain siellä rusahti. Kyseessä on siis sähkösäätöinen sivupeili, joka tällä hetkellä kääntyy vaan vasemmalle tai oikealle, eikä käänny pystysuunnassa ollenkaan. Mitenhän tuo sähkösäätö toimii peilin sisällä? Jotain pikkusia hajotuskuvia löysin, eikä siellä nyt mitään rattaita kai ole miltä peili olis voinu pudota...? Oisko joku piuha voinu irrota tms? Ei se nyt kova rysäys ollu.

Onko tullut jollekin eteen vastaavaa? Auto on siis -04 V50.
Otsikko: Vs: V50 sähkösivupeili kääntyy vaan vaakasuunnassa
Kirjoitti: mir0k - 13.04.2015, 11:25:10
Räjäytyskuvaa katselin ja ei oikein mitään selvää siitä näe ainakaan. Veikkaan kääntömekanismissa jotain olevan hieman pois paikaltaan / liitin huonosti.
Naksuuko / suriseeko kun säätää ylös/alas?