Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: travol - 15.04.2015, 18:17:15
-
Morjes,
Olisiko kenelläkään korvantakana muistissa nokka-akseleiden pukkien kirimis monettia? Ja suihkujen pankoihin mahdollisesti oleva momentti kiinnostaisi kans ::)
Saisi huomenna niputtaa uusilla nostajilla ja keinuilla, tiedä vaikka alkaisi taas kuulostamaan autolta :)
Edit: ja autona tosiaan -07 vuotinen v70 dieseli
-
Saitko jostain luvut?
-
olisko ollut 10nm
-
Minulla on tuo Alfamerin korjausopas (v70&s80). Minusta se ei ole kaikkein paras opus ja tarkoitus hommata tarkempi korjauskäsikirja. Olisi mukava lueskella asioista tarkemmin vaikken mitään koneremontteja teekään.
Tuossa mun opuksessa sanotaan dieselien (D5244T4/T5/T6/T7 ja D5244T/T2/T3) nokka-akselien laakerikansien momenteista näin:
- imunokka-akselin etummainen laakerikansi sekä nokka-akseleiden yhteinen takimmainen laakerikansi 17Nm
- kaikki muut nokka-akseleiden laakerikannet 10Nm
Näin sanoo kirja. En ota vastuuta..
Edit: kuten sanottu niin kirja ei ole kummoinen eikä siinä ole mitään mainintaan suuttimien pantojen momenteista
-
Kiitos, näillä mennään.