Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: LK - 29.05.2015, 11:36:54
-
hello
Juu käyn luetuttamassa koodit jahka ehdin, mutta josko jollain olisi jo antaa jotain suuntaviivoja mistä voisi olla kyse.
Kaikki käy ja kukkuu. Motarilla (ei koskaan alle 100km/h nopeudessa) syttyy moottorihäiriövalo ja tekstinä jotain että tsekattava seuraavassa huollossa (puhuu vain ruotsia niin käännös on sinnepäin). Pudottaa tehot ja palauttaa ne seuraavassa käynnistyksessä. Eli tosiaan vain yli 100km/h nopeudessa. Hetken joutuu ajamaan sitä nopeutta ja vasta sitten tulee herja. Myös kun ajetaan vakkari päällä.
-
Mikä auto ja moottori?
-
Ihan sama mikä moottori tai auto, koska vikakoodinlukuun pitää mennä, kaikki muu on arvailua ja näin hukkaan heitettyä aikaa. Vikakoodin luvun jälkeen on 99% varmuudella valon sytyttäjä selvillä.
-
Ihan sama mikä moottori tai auto, koska vikakoodinlukuun pitää mennä, kaikki muu on arvailua ja näin hukkaan heitettyä aikaa. Vikakoodin luvun jälkeen on 99% varmuudella valon sytyttäjä selvillä.
Näin 99% tapauksista.
Itsellä sano vikakoodi anturia, mut ei se siinä ollu...
-
Näin 99% tapauksista.
Itsellä sano vikakoodi anturia, mut ei se siinä ollu...
Heh, kuulut vähemmistöön
-
2,5D jos sillä nyt on mitään väliä kun sieltä tuli kuitenkin tuo kommentti vikakoodien lukemisesta.
-
Ratkaistu ilman vikakoodien lukua.
Mukana oli tosin pientä onneakin että vika löytyi. Imusarjalta lähtevä alipaineletku oli poikki. Oli katkennut ihan imusarjan päästä niin laitoin takaisin paikalleen.
Koeajo niin ei enää mennyt limb modeen.
Moottorihäiriövalo ei poistunut akun irroituksella eikä useammalla kännistyksellä, niin kävin paikallisella nyrkkipajalla nollauttaas koodit.
Koodina siellä oli ahtopaineen säätö magneettiventtiili. Sama alipaine menee ilmeisesti tukikumeille sekä ahtimen siipien säätöön.
Jaa en tiedä olisiko tuolla volvotdi:n mainostamalla vikakoodien luvulla ja 99% varmuudella menty taas vikaan ja vaihdettu sinne se magneettiventtiili.
No ehkä tämä oli taas niitä 1%:n osuuteen osuvia vikoja.