Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 200 => Aiheen aloitti: puppet - 14.06.2015, 20:08:04
-
Vm. 90 240 gl, ilman ilmastointia ei suostu enää puhaltamaan viileätä/ulkoilman lämpöistä muualta, kuin keskisuulakkeista. Vaihdoin jo toisen (varmaan huonomman) hanan ja kokeilin kääntää moottorilta tulevat/menevät letkut ristiin jos vaikka olisivat olleet ristissä moottorin vaihdon jälkeen.
Se letku joka menee vesipumpulle tulee pois lämmittimeltä, ja luonnollisesti kannesta tuleva letku syöttää lämmitintä. Ulkoa kokeiltuna ilman otoissa tuntuu virtaus.
Ehdotuksia? :-\
-
Hana jumittaa auki tai vaijeri irronnut.
-
Vaijerin tarkstin ja kiinnitin niin että menee varmasti kiinni, kokeiltava vielä vanhalla hanalla. :/
-
En ole 240:n lämppäriä purkanut, mutta eikös siellä ole lämppärin vesihanan lisäksi läppäohjaus ilmankierrolle kennon läpi vs. ohi? Eli kun lankussa on kahdet niitä lämpötilavipuja, oliko toinen nimeltään TEMP ja toinen AIR MIX. Tuota jälkimmäistä ehdottaisin tutkittavaksi.
Sillä että onko lämppärin letkuissa hana tulo- vai lähtöpuolella ei ole merkitystä. Se sisäkenno on joka tapauksessa täynnä jäähdytysnestettä. Nesteen kiertoon se hana vaikuttaa yhtä paljon ennen tai jälkeen kennon.
-
Jos keskisuulakkeista tulee viileää niin silloinhan tuo airmix toimii normaalisti.
-
Air mix toimii oikein, eli saa kylmää ja lämmintä jos sen hanan kääntää lämpimälle. Koitan vielä sitä vanhaa hanaa, sillä se vaikutti ehjältä kun kädessä sitä vipua kääntelin. Tuo motonetin hana ei kyllä laadullaan häikissyt, niinkun aiemmin muutkin on todenneet.
-
No niin, nyt tulee taas viileätä kesän hönkäystä. Koitin ihan irtonaisena Volvolaista hanaa ihan vaan kaatamalla letkuun nestettä, joka ei tullut läpi. Ei siis ihan sohlo. Vaihtelin hanan takaisin, ja tajusin siinä tuulilasille/kojetauluun tulevan putken ollessa irti, että tuulilasille ilmaa ohjaava läppä on toisesta päästään irti ::) sen kun laittoi paikoilleen, niin alkoi taas lämpötilat vaihtua :nuhtelu