Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Viritys => Mekaaninen moottorin viritys => Aiheen aloitti: erkkaz - 21.06.2015, 14:31:29
-
Tähän jos sais enemmän tietoa/kokemuksia pa-pumpun riittävyyksistä polttoaineletkujen kestävyyksistä, riittävistä halkaisijoista sekä saatavuuksista nimenomaan E85 vehkeisiin, mistä porukka on hankkinut
omaan ajattelin sellaista comboa että vakiotankkipumppu ja auton alle tulevat ruiskupumput olisi 2x 044 boch kopioo ja suodatin (mikä kestää e85 ?) ja siitä suutin kiskolle isommat linjat ja ehkäpä paluu kiskolta tankkiin pitää vaihtaa ettei paineet seilaa ja paineensäädin hoitaisi oman hommansa! kertokaa kokemuksianne :hello: :hello:
-
Mihin koriin/koneeseen olet tekemässä ja mille teholle?
2kpl Bilteman K-jet kopiopumppua piisaa ainakin tinakutosessa 800hv nurkille, varmaan ylikin. Yhdellä pumpulla riitti ongelmitta vielä ~430hv. Painelinjoissa putkea ja teflonia, imulinjat ja paluupuolella tavallista hyvälaatuista bensaletkua. Paluulinjana vakio 240 K-jetin painelinja. Vakio takavetokutosen bensakisko riitti vielä 700hv, sen jälkeen päivitin isompaan. Bensanpaineensäädin on edelleen vakio. Suodattimena käyttänyt perus ruiskun sutia joka on sama melkein kaikissa takavedoissa. Pumput tai suodattimet eivät olleet millänsäkään vaikka auto seisoi vuoden aineet linjoissa.
8v vinokoneessa samanlainen kopiopumppu riitti hyvin 400hv tehoon, enempää siitä koneesta ei otettu. Vakio LH bensanpaineensäädin ja kisko. Painelinja 8mm letkua ja paluu 240 vakio kaasarin tulolinja.
-
Tefloni kestää , kumiletkut ei välttämättä ? Mulla on nyt n 10 mm sisähalkaisijaltaan tefloniletkut koko matkan auton alla menolle , ja paluulle ? Muistaakseni mitattiin 6.8 l /min /5 bar , joten tuollaiseen määrään ainakin riittää ?
Pumppu aeromotive a1000 , ja optio on olemassa toiselle rinnalle , josko joskus autoa vielä ahdetaan :idiot2:
-
Kai se riippuu mitä letkua laittaa? Hiflexiltä ostin e85 ja 10 bar kestävää kumiletkua, olikohan 5 metriä yhteensä 25e
-
just katselin lankun videoita :D nose siitä. eli 760 b230et on vehje, sanotaan että 400-450hv noin tavoite, taitaa nuo mun 1000cc suuttimetkin jäädä pieneksi :( mutta linjojen kans pääsen melkohelpolla palaako mun pumput tosiaan ja paineet seilaa jos laitan 2 vierekkäin vakiopaluulinjalla :idiot2: