Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: suden silmät - 01.07.2015, 14:58:07
-
Volvossani (V70 D5 -02) tulee jatkuva virta 7-napaisen pistokkeen sumuvalon + -napaan. En ole sen enempää selvitellyt, mutta onko tuo ohjattu sinne ohjelmallisesti, vai onko sinne tehty suora kytkentä?
Miten paksu kaapeli pitäisi vetää suoraan akulta pistokkeelle, jotta asuntovaunun akku latauisi edes jotenkin ajon aikana. Caravanhuollon mukaan yleensä akku ei lataudu, vaikka yhteys olisi, johtuen ohuista piuhoista. Vai olisiko fiksumpaa vetää sekä autoon, että vaunuun oma pistokehärdelli, jolla ladata ajon aikana vaunun akkua?
-
Tuossa omassani on 13 napainen pistoke joten voi olla eri mallilla asiat. Mutta sain sellaisen käsityksen volvolta kysellessäni että ohjelmallisesti on valittavissa sumuvalon toiminta joko jatkuva virta tai virta pois silloin ei sumuvaloa, saattoi olla kolmaskin vaihtoehto- huono muisti. Eli ilmeisesti siellä on joku älylaatikko joka ohjaa tuota perävaunun johtosarjaa :idiot2: ehkä
Mutta minulla meni asiat niin, että sumuvalo päällä (nappi painettuna) siihen sumuvalojohtimeen tuli virta. Mutta kun sammutin valon tai auton niin tuo sumuvalojohdin maadoittui. Tämä johti siihen että vaunun akku meni oikosulkuun tämän sumuvalojohtimen ja vetokoukun kautta ja sulakkeita paloi vaunusta. Tein vaunun latausjohtimeen diodikytkennän eli estin virran kulun vaunusta pois tuossa johtimessa.
Itsekkin mietin tuota akun latausta tuolla sumuvalolla, mutta en kyllä päässyt mihinkään tulokseen. Mietin sitä, että jos akku on vaunussa tyhjä niin eikös se akku ota silloin latausvirtaa reippaammin ja saattaa auton puolelta särkyä jotakin tai toivottavasti palaa sulake.
Vaunun latausta olen joskus tarkkaillut niin paria amppeeria se ottaa virtaa kun on auton perässä. Mutta vaunun akku on ollut pääsääntöisesti täynnä tai lähes täynnä. Tyhjää akkua en ole kokeillut ladata sumuvalolla...
-
Joo asuntovaunuasiantuntija oli sitä mieltä, että pitäisi olla ainakin 8 mm2 piuha, että yhtään mitään tapahtuisi. Muuten se ei jaksa ladata ainakaan niin paljoa, että vaunulla oikeasti pärjäisi pidempään pelkän auton virran varassa.
Ratkaisin ongelman laittamalla vaunun katolle 90 W aurinkopaneelin (119 euroa Motonetistä) ja sisälle säätimen (10 euroa kiinasta). Nyt on akku täysi käytännössä aina, tuo lataa yli 5 A normaalissa päivänvalossa.
-
Puskaparkkia varten meinasit tuota akun latausta? Ku muuten en ite keksi sille kyllä mitään järkevää syytä.