Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: kelmi - 09.07.2015, 19:02:20

Otsikko: v70 t5 kampiakselin asentotunnistimen heikko jännite. APUA!!!
Kirjoitti: kelmi - 09.07.2015, 19:02:20
onko kellään tietoa paljon kampiakselin asentotunnistimelle tulevasta liittimestä pitäis tulla voltteja läpi? itsellä ei tuu kuin 2,5 volttia ja vikakoodi ilmottaakin syyksi liian matalan sisääntulojännitteen. samassa johtosarjassa olevalle nokka-akselin tunnistimelle tulee kyllä 5v, järjen mukaan vika ehkä johtosarjassa/ ecussa??? tuleeko kellään ideoita mistä vikaa vois alkaa etsiä/ miten sulkea vaihtoehtoja pois? itse kampiakselin asentotunnistin on uusi.
Otsikko: Vs: v70 t5 kampiakselin asentotunnistimen heikko jännite. APUA!!!
Kirjoitti: C70 - 10.07.2015, 09:07:50
Nokka on Hall anturi ja vaatii sen 5v jännitteen , mitä se sitten katkoo=tekee kanttiaaltoa ja kampiakselin induktiivinen=tuottaa vaihtojännitettä koneen pyöriessä. Jos anturi on uusi, vika on johto sarjassa tai ohjausyksikössä.

Käykö kone kuitenkin?
Otsikko: Vs: v70 t5 kampiakselin asentotunnistimen heikko jännite. APUA!!!
Kirjoitti: kelmi - 27.07.2015, 20:17:53
no juu käy, tosin neljällä pytyllä. yli 120 km tunnissa ei kulje, ei vaan anna vaihtaa isompaa ja täristää sen verran että tuntuu että osia irtoo. en siis tiedä onko toi kampiakselin matala jännite itse syy vai seuraus, eli miten toi nilkutusmoodi oikein toimii, katkooko se kampiakselin tunnistimen virtaa vai miten, että oisko vika jossain muualla, mitä ei mun paska-obd-mittarilla vaan selvitä, vai onko se nyt sit vaan niin että johdot tai ecu on saanu siipeensä. tilannehan on tämä: ostin konevikasen volvon, virosta vaihtopannu keulalle. vanhasta moottorista ecu, johtosarja, nokka-akselin tunnistin, nokka-akselin ajoitin, puolat, suuttimet, turbo.  vikakoodin nollauksen jälkeen tyhjäkäynnillä ei uusia viestejä, ennenkuin polkasee ekan kerran kaasua, jolloin ilmoitus: moottorin teho alentunut. ahtopaineet normaalit, ottaa kierrokset ihan hyvin, mutta nykii ja röpöttää normaaliajossa. vikakoodi siis ilmoittaa : "kampiakselin tunnistinpiirin liian matala sisääntulojännite A". mittasin kummatkin johdot ja kummassakin oli jännitettä mittarista riippuen 2,4-2,5v. siis virrat päällä,en oo mitannu auton ollessa käynnissä, liekö siinä tullut tehtyä virhe?viimeisin korjausyritys sisälsi ecun pinnien, pohjan ja kampiakselin liittimen putsauksen ja puristuksien mittauksen, puristukset ok. korjauksilla ei vaikutusta. mistä mä mittaan onko johtosarja kunnossa, luulis että piuha joko toimii tai sit ei toimi, eikä silleen puoliks vaan?
Otsikko: Vs: v70 t5 kampiakselin asentotunnistimen heikko jännite. APUA!!!
Kirjoitti: C70 - 28.07.2015, 16:59:16
Oliko kone varmasti samanlainen? Ja vaihdettiinko jakohihna samalla? Ja Ettei vetolevyn hammastus/anturikehä saanut osumaa koneen vaihdon yhteydessä?
Otsikko: Vs: v70 t5 kampiakselin asentotunnistimen heikko jännite. APUA!!!
Kirjoitti: kelmi - 28.07.2015, 19:13:10
kone haettiin virosta, tyyppikilpi oli sama b5234t3,muuta en tiedä. jakohihna vaihdettiin, ja kyllä me se pata aika nätisti sinne  keulille saatiin. ohjaintappikin oli kehässä paikoillaan, että kaikki pitäis olla sen puoleen ok. kone tais olla samanvuotuisesta s60 volvosta, mutta sillä ei liene mitään merkitystä tässä kohtaa. en tiedä pystyykö noilla autosoftilla tarkastamaan että onks se kone varmasti oikea? tuli tässä mieleen myös että oisko kaasuläppäkotelon putsauksesta jotain apua, se on vielä to-do listalla. en vaan ymmärrä miten se tuota kampiakselin asentotunnistinta vois herjata.
Otsikko: Vs: v70 t5 kampiakselin asentotunnistimen heikko jännite. APUA!!!
Kirjoitti: C70 - 28.07.2015, 20:43:19
Jos se käy vain 4, niin voisi olla puola sökö. Niitä on hajoillut. Tai tulppa sökö.
Otsikko: Vs: v70 t5 kampiakselin asentotunnistimen heikko jännite. APUA!!!
Kirjoitti: C70 - 28.07.2015, 20:44:25
Ja mikä se vikakoodi on? jos yleistesterillä luettu se on P---- jotain.