Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Hale - 12.07.2015, 21:47:31
-
-97 v70:ssä alkoi kummallinen sähkövika kun olin vaihtamassa takasumuvaloa joka oli pimeänä. Nyt sammui apukuskin puolelta etusumuvalo, etuparkki ja takaparkki. Sulakkeet ehjät ja polttimot myös. Jännitemittärilla sen verran mittailin että jonkin näköiseltä maa-vialta vaikutti? Muutamat maa-liitokset käytin irti ja putsailin (akun vierestä, sulakeboksin vierestä ja vasemman takavalon vierestä) mutta eipä ollut apua tästä. kummaksi tosiaan hommasta tekee se että pelkästään oikealta puolelta sammui yhtäkkiä etusumari, etuparkki ja takaparkkivalot, kun kuitenkaan mitään sen kummallisempaa ei autolle tehty kuin vaihdettiin takasumaria joka on kuskin puolella. Ja sekään ei kyllä toimi vaikka ehjän polttimen vaihtaa. siinä palaa ainoastaan parkki (kaksi lankainen polttimo niin ja esimerkiksi tuolle etuparkille tulee alkuperäisesti "ryöstäjältä" virta parkille ja maa lähtee siitä erikseen. Voiko nyt olla että valokatkaisija olisi rikki vaikka kuskinpuolella parkit ja etusumari palaa?
-
Kokeile vaihtaa sulake jonka takana (ainakin) nuo parkkivalot ovat.
Omassani oli keväällä samansuuntainen tilanne, polttimot olivat ehjät ja silmämääräisesti ja sulaketsterillä kokeiltuna sulake ehjä mutta kun kokeilin uutta sulaketta niin siinä se vika oli kuitenkin.
-
Vaihdoin sulakkeet ja polttimot yänään, ei apua. Takasumarin sain toimimaan, vika oli vetokoukun pistokkeessa. eli edelleen pimeänä on apparin puolen etusumari, etuparkki ja alempi takaparkki. Huomasin myös että vaikka takasumari syttyi, ei siinä polttilossa pala parkki. Mistä ihmeestä voi johtua? Vaihdoin tänään myös valokatkaisijan eikä siitäkään ollut minkäänlaista hyötyä.