Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: Pyhiz - 20.06.2011, 10:24:41

Otsikko: S40 -05 lämpöläpän säätömoottori ei toimi
Kirjoitti: Pyhiz - 20.06.2011, 10:24:41
S40 -05 vuosimallin Volvon oikean puolen lämmitys ei toimi. Puskee vain haaleata ilmaa koko ajan, vikakoodina ilmoittaa "lämpöläpän säätömoottori ei toimi." Onko kellään hajua paljon korjaaminen maksaisi tai olisiko järkeä kokeilla itse  säätömoottorin vaihtoa? Olen myös testannut, että säätää lämpötilan minimiin ja maksimiin nopeasti pari kertaa edestakaisin, ilman tulosta.
Otsikko: Vs: S40 -05 lämpöläpän säätömoottori ei toimi
Kirjoitti: (Miksu) - 20.06.2011, 10:35:17
Läppämoottori on LIN-väylä ohjattu, eikä se vaihdettaessa ala toimimaan, ennen kuin kyseinen läppämoottori opetetaan testerillä järjestelmälle.
On mahdollista, että se läppämoottori on viallinen, noita on välillä hajonnut.
Ensin kuitenkin kannattaa kokeilla apukuskin penkinalta penkinlämmittimen ohjainlaitteen pistokkeiden irroitusta.

Ohjausjärjestelmä vasta tätä V70:n järjestelmää http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=3093.0
Otsikko: Vs: S40 -05 lämpöläpän säätömoottori ei toimi
Kirjoitti: Pyhiz - 21.06.2011, 13:42:07
Selvä homma, täytyypi kokeilla pistokkeiden irroitusta ennen muita toimenpiteitä. Penkin alta löytyi kaksi lootaa, ja linkin kuvan perusteella se on pienempi niistä. Kiitos vastauksesta!