Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Takavetoiset => Aiheen aloitti: mirtzi (kaupoissa epäselvyyksiä) - 17.08.2015, 09:13:21
-
Nonnii, elikkäs jälleen kun on volvoihi palattu ja automaatti ostettu niin
Alkoi vaa mietityttämään manuaaliksi vaihtoa, mutta mikä laatikko ois parhain, autossa on vaan perus lastu ja ahdot sen 1.2 ja tarkoitus ois vaan hommata 3" ränni ja 15g ehkä 16T turbo ainoastaan, mutta mikä laatikko ois parhain m46 tms ?? Koska rahaa ei ole miljoonia mutta opiskelijana voi yrittää hommata, mut m90 ois parhain. Mitä kaikkea pitää ottaa huomioon kun alan manuaaliksi muuttamaan ?? Vinkkejä ja apuja ja neuvoja saa kertoo ja kiitokset jo valmiiksi siitä :)
-
M90. Tai ostaa muutaman M46 ja kun kyllästyy niitä vaihtamaan niin sit M90
-
Joop jahka keksii raholoista lisää jostai nii m90 tulee kyä, elikkäs tarviin siis manuaali laatikon kytkimen vauhtipyörän ja itse polkimet,
Onko kellää mitää vinkkiä antaa niistä sähkö hommista ja sit sen kytkimen paikan reijjittämisee sinne tulipeltiin ??
-
Pitävä kytkin+vauhtis sille + m90 + kytkimen käyttöosat niin siinä on herkässä tonni selällään. Aski 500, kytkimen käyttöhilut 50-100e, kunnon asetelma 300e, levy 100+e, vauhtis/kenties koneistuksia xxxe.
-
Ainoa taloudellisesti järkevä ratkaisu on että ostat 940:in missä on M90 ja siitä siirrät osat. Tällöin on kaikki osat eikä tarvitse yksitellen etsiä.
Alle tonnilla saat esim kolaroidun josta sitten myyt kaikki ylimääräiset ja sen vanhan aw lootan.
-
No juu tuo kokaroitu kävi kanssa mielessä, ja onkin jo metsästyksen alla, tosin aw laatikoista ei varmaa turbiinin kanssa hirveemmi voi pyytää ?? Mut etsinnässä on :) mut mitenkäs se sähkö hommat ja tarviiko mitää se kummosempii tehä ??
-
Pnp-kytkin ohittaa hyppylankaa käyttäen