Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Tane - 18.08.2015, 14:31:41
-
Moro!
Osaisiko kukaan kertoa tai edes arvata mikä olisi vika kun automaattilaatikko irroittaa maantienopeudella voimakkaasti kiihdyttäessä? Voimakkaassa kiihdytyksessä on aivan kuin joku painaisi kytkimen pohjaan. Tämä tapahtuu vain pidemmän ajon aikana, esim. n. 1 tunnin maantieajon jälkeen. Veto palautuu sitten ehkä 5-20 s kuluttua. Ohitella ei enää paljon viitsi.
Testailemalla sain saman ilmiön aikaan myös käsin vaihtamalla. Kiihdyttämällä voimakkaasti 80 km/h alkaen vaihteella 3 ja kiihdytyksen aikana vaihtamalla nopeasti 3-4-5-6, irroittaa yrittäessä vaihtaa todennäköisesti 5-6. Ja jos ei irroitta niin 6:lle vaihtaessa nykäisee ja kolahtaa kahdesti (tai enempi sellainen nopea tumps-tumps).
Kickdown myös rynkäyttää muutenkin kuin maantieajossa monesti kerran tai pari aika rankasti.
Laatikon öljyt vaihdettu, oppivuus nollattu (mutta laatikkoa ei opetettu), pyörreläppäsysteemi vaihdettu, pääjohtosarja akun vierestä korjattu. Ei vikakoodeja joiden voisi arvata liittyvän vikaan. Ajettu n. 330 tkm.
Etsin täältä palstoilta osaavia laatikkokorjaamoita mielellään Tampereen läheltä, korjaamolistoja näkyykin olevan mutta jos jollain on hyvä laatikkokorjaamokokemus näpeissä juuri nyt miel. Tampereen läheltä, niin siitäkin olisin kiitollinen!
EDIT: Olihan siellä kumminkin vikakoodejakin:
TCM-P073500 Vaihde 5, virheellinen välityssuhde, vikakoodi havaittu passiiviseksi
TCM-P089600 Vaihtamisaika liian pitkä, vikakoodi havaittu aktiiviseksi
-
Suomen paras, Päivinen Esa Hämeen.Parola. :hello:
-
Hydrauliyksikkö kulunut tai likainen. Vahva veikkaus oireiden perusteella.
http://www.vaihteistokauppa.fi/product/235/aisin-warner-tf80sctf81sc-venttiilikoneisto
-
Päivinen sanoi ettei tee Volvoja mutta kuunteli vian mielenkiinnolla ja ohjasi ESP Autotransin puheille, joka sanoi vain että tyypillinen vika joka etenee ja laatikko pitää vaihtaa muttei arvaillut mikä olisi vialla. Kiitos vastauksesta kumminkin, paku97!
Kiitos vinkistä, volvotdi!
-
Täsmälleen samoilla oireilla olevan laatikon "korjasin" kerran lisäämällä sinne yli 2 litraa öljyä. Oli tullut virhe aiemmassa huollossa. Nimenomaan ohittelussa saattoi vitosen kohdalla olla tyhjää.
-
Kiitos vinkinstä, Nortti! Öljyn puutteesta ei pitäisi olla kyse kun vikaa yritettiin korjata vaihtamalla öljyt. Tätä aiemmassa vaihdossa tietty on voitu mokata (ja toki tässä korjausyryitysvaihdossakin ;-) Laitoin mielenkiinnosta 2 l lisää mutta ei auttanut. Irtioloaika 6:lle vaihtaessa oli nyt ehkä lyhyempi kuin aiemmin mutta testi ei ollut riittävän pitkä että osaisi oikeasti sanoa muuttuiko mikään. Ja nyt on pikkupiru olkapäällä joka sanoo että vielä 2 l lisää jotta nähdään mitä tapahtuu (josko lootassa olisi ollut todella vähän öljyä :-)
EDIT: Varuilta lukijoille: Älä tee näin sokkona tietämättä öljyn pinnankorkeutta. (Tämä oli ei-niin-järkevä pikakokeilu kun ei ollut mahdollisuutta tehdä hommaa oikein eikä autolla ajeta paljonkaan nykytilassaan.)
-
Ihan mielenkiinnosta kysyn.. miten riittävä automaatin öljymäärä oikein tunnistetaan? Eikö tule jo täyttöreiästä ulos jos on tarpeeksi kuten manuaalissa. Voiko laittaa vahingossakaan liikaa?
-
Tässä 6-vaihteisessa automaattivaihteistossa ei ole mittatikkua vaan alapuolella tyhjennystulpassa on putki ylöspäin optimaaliselle pinnankorkeudelle. Moottori käynnissä ja vaihteisto lämpimänä tuonne lisätään öljyä kunnes sitä alkaa valua pois. Jos mittaputken tulppa on auki, niin ei saa ylitäytettyä, mutta muuten kyllä saa. Vähäinen liika öljy ei juurikaan haittaa, mutta selvästi liika öljynmäärä haittaa.
-
Jokos vika paikallistettu. Mulla oli samaa vikaa ja syy ilmeisesti liian vähä öljymäärä laatikossa. Korjaantui kun vaihdettiin öljyt.
Tämän jälkeen ei ole vikaa ollut. Ilmentyi varsinkin ohitustilanteessa kun auto heilahtaa.
-
Ei ole vielä selvinnyt. Vian ilmenemiseen riittää kiihdytys suoralla ilman heilahdusta. Aiempi tavallinen laatikon öljynvaihto ei muuttanut mitään. Kokeilin myös lisätä 2 l vaihdon ja testailun jälkeen mutta ei muutosta. Menee nyt maanantaina Tampereella BG-öljynvaihtohuoltoon eli vaihdetaan kaikki öljyt ja toivottavasti systeemi myös puhdistuu venttiilejä myöten, ja sitten laatikon nollaus ja opetus. Joskin yksi toinen BG-firma sanoi että todennäköisesti menee rahat hukkaan. Tarkoitus olisi käydä joko heti tuon jälkeen tai sitten lopummalla viikkoa TRE-HEL-TRE, niin kertoilen miten kävi.
-
BG-öljynvaihto tehty mutta vika ei korjaantunut (ainakaan kokonaan, testaaminen kesken). (Suodatinta eivät olleet saaneet, eikä opetusajoa (sopeutus-? adaptaatio-?) oltu tehty vaikka siihen käsitykseen aluperin jäin että tehtäisiin, vaan sanoivat että laatikko oppii sitten ajossa ja ymmärsin että erillista opetusajoa ei tehdä.) Pidempää koeajoa en ole vielä tehnyt eli automaatilla pitkään ajaen laatikon toimintaa en vielä tiedä mutta käsin vaihtaen vika ilmenee kuten aiemminkin eli maantienopeudesta (esim. 80 km/h) voimakkaasti kiihdyttäen ja nopeasti 3-4-5-6 vaihtaen ei ilmeisesti 6 vaihde mene päälle vaan on aivan kuin kytkimen pohjaan painaisi.
Lyhyen koeajon jälkeen menin heti takaisin korjaamolle kun lupailivat alennusta jos tuo BG-vaihto ei auttanut, ja käytiin mekaanikon kanssa uudelleen koeajolla, niin tuon kiihdytys ja nopeat vaihdot -testin jälkeen pykälä ei mennyt päälle pitkään aikaan (ehkä 20-30 s) ja 'huolla vaihteisto heti' (tms.) -teksti ja merkkivalo syttyivät, eikä auto sitten kulkenut kuin vain jollain pienellä vaihteella. Tätä auto ei ollut aiemmin tehnyt. Auton sammutuksen ja käynnistyksen jälkeen ilmo ja merkkivalo eivät syttyneet enää ja automaatilla pystyi taas ajamaan mutta 'huolla DTSC' (tms.) -teksti ja -merkkivalo jäivät päälle (merkkivalo taisi syttyä jo samalla kun laatikkovikailmo tuli).
Jostain syystä korjaamon töiden vastaanottaja sitten alkoi lähes huutamaan minulle että tuollaisesta nopeasta ylöspäin vaihtamisesta ne vikakoodit tulevat (ja intti samaa aika pitkään) eli että laatikkoa ei saa pakottaa vaihtamaan liian nopeasti ylöspäin vaihteelta toiselle. Enpä sitten pyytänyt heiltä tarjousta jatkosta. En tiedä mutten haluaisi uskoa että automaatin ohjauslogiikka olisi tehty niin hölmösti että käsin vaihtaen saisi laatikon tekemään jotain mitä se ei luontojaan pysty tekemään ja tuottaa siten vikatilanteita. Olisiko tästä tietoa?
Korjaamon pihassa uudelleen käynnistettyä ei sitten ollut enää mitään vikailmoja eikä merkkivaloja, ja vikakoodit luettiin pois mutta siellä ei näkynytkään mitään oleellista (mutta jäivät kirjaamatta ylös).
Kun en tietty vielä osannut sanoa korjaamolle paraniko pitkään automaatilla ajo, niin käyn myöhemmin pyytämässä sitä alennusta jos vika niinkin ilmenee.
Jos täältä: http://www.sonnax.com/articles/207-AW-6-Speed-FWD ymmärsin niin laatikko (TF-80SC) pystyisi vaihtamaan suoraan viitosen yli 4-6. Asiasta oikeasti mitään tietämättä mutta vian ilmenemistapoja ajatellen niin voisin kuvitella että laatikko voimakkaan maantiekiihdytyksen lopuksi ehkä haluaisikin vaihtaa suoraan 4-6, eli vika voisi olla tuossa kohtaa hydrauliyksikköä. Voisiko?
Täytyy yrittää lueskella lisää, ja kyselen laatikkokorjaamoilta ja muilta firmoilta neuvoja ja tarjouksia, ja raportoin sitten taas. Suositukset ja vikapäättelyt tervetulleita!
-
Et saa laatikkoa vaihtamaan väärin vaikka miten yrittäisit, siitä pitää huolen laatikon oma softa. Ei kannata tuonne firmaan enää mennä kun eivät näköjään ymmärrä autoista tuon vertaa. Oliko kenties Epilän korjaamo? Öljynvaihto pitää kertoa laatikolle, adaptioiden nollaus ei ole pakollinen, mutta oppii tavoille nopeammin jos sen tekee. Onkohan siellä nyt öljyä tarpeeksi? Vaikka kuinka kertovat, että BG-laitteessa on tarkka vaaka niin kuitenkin varmistaisin asian.