Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Viritys => Lastutus, ohjelmointi ja moottorinohjaus => Aiheen aloitti: jleino - 18.08.2015, 21:24:44

Otsikko: Onko tämä V70 D5 mielestänne vakio?
Kirjoitti: jleino - 18.08.2015, 21:24:44
https://youtu.be/ce2tHvNpqZA

Kysyn tätä siksi koska oma autoni menee 80-120km/h juuri samalla tavalla. Autossa pitäisi olla teho-ohjelma 193/430nm muttei siltä tunnu.

Auto kävi talvella huollossa niin mietin että olisko se siellä päivitetty ja samalla ohjelma tahattomasti hävitetty? Egr:n tulppasin tänään ja sillä ei ollut mitään vaikutusta savutukseen, kiihtyvyyteen, vääntöön tai muuhunkaan. Ainoastaan päästöherjan heitti jonka vuoksi poistin tulppauksen välittömästi.

Savua tulee tosi rankasti ennenkuin ahdin lähtee mukaan.. Normaalia vai ei? Öljyä ei syö yhtään, vaan on sellaista mustaa dieselin voimasavua.

Kommentoikaas viisaat videota!
Otsikko: Vs: Onko tämä V70 D5 mielestänne vakio?
Kirjoitti: janne81 - 18.08.2015, 21:40:49
n. 7 sekuntia 80-120 väli on vissiin vakio ja lastutetulla kyllä pitäis mennä sinne 5 sekan pintaan.
E: ihan muistin varasta vedetty nuo ajat, korjatkaa paremmin tietävät jos(kun) olen kujalla.