Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: reekko - 20.09.2015, 15:11:33

Otsikko: egr:n tulppaus ja vikavalo
Kirjoitti: reekko - 20.09.2015, 15:11:33
Moriens ihmiset :hello: tuli tuossa viime yönä tulpattua egr ja tänään alkoi keltainen moottorin vikavalo palamaan.. Tulppasin laittamalla umpilaipat pakosarja/venttiili ja venttiili/imusarja liitoskohtiin, ja näiden lisäksi laitoin umpeen venttiilille tulevan alipaineletkun. Saakohan tuota valoa kuitattua pois ilman että syttyy huomenna taas...vai johtuneekohan edes tulppauksesta vai jostakin muusta :idiot2: ? Katalysaattori tuli tyhjennettyä mutta sitähän tietokone ei haista(?) Mutta entäs ku laitoin 3"downpipen, ei kai se pystyis särkemaan mitään?
Otsikko: Vs: egr:n tulppaus ja vikavalo
Kirjoitti: volvette - 20.09.2015, 16:31:20
Egrrän tulppaaminen sytyttää vikavalon jos uudempi moottorinohjaus kuin msa 15.7 eikä saa pysymään poissa kun ohjelmoimalla boxi uudelleen.