Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Puhuvapää - 11.10.2015, 15:21:36
-
Volvon rotisko jätti pari kertaa tien varteen ja nyt ei enää edes hörähdä startatessa. Missä vika?
Bensapumppu pyörii ja bensaa näyttäisi tulevan ainakin pumpulle asti.
Tulpat kipinöi ja kierroslukumittarin viisari liikkuu startatessa.
Kaikki sulakkeet kunnossa.
Ei pala mikään vikavalo.
Vikakoodia en saa katsottua kun ei taida toimia se laite. palaa vaan jatkuvaa punaista eikä ala vilkkumaan vaikka kuinka kauan pitää nappia pohjassa.
Osia vaihdettu tähän mennessä-
-Bensapumppu ja suodatin
-Pumpun rele ja ruiskun rele
-Ykk anturi siitä vauhtipyörän päältä
-sytytyksen pääteaste
-Moottorinohjausboxi 940 Volvosta
-IMM
-Jakajan kansi ja pyörijä
-tulpat ja johdot
Ideat loppuu ja asennuskelitkin taitaa käydä vähiin.
LH-jetronicin ohjaus siis kyseessä.
-
Ilmeisesti ruiskulle ei tule virta... T10 polttimo ruiskusuuttimen johtojen päässä ei välähtänyt kertaakaan startatessa.
Mistähän tähän lähtis hakemaan ratkaisua, kun ei täältä voorumeiltakaan pahemmin löydy juttua ruiskuvikaan?
-
Jos tekee kipinää, on anturi kampuralla OK eli kierrostieto tulee. Toi 940:in boksi voi käydä tai olla käymättä, riippuen onko autot samalla koneella. Vikakoodinlukutökkelissä on useinkin hapettumavikaa ja/tai se johto poikki. Bensarele ja ruiskurele, tarkoittaako tämä kenties sitä paisarin kupeessa olevaa mustaa ja sitten tuhkiksen takana olevaa valkoista järjestelmärelettä?
Tarkista suuttimien liittimiin tuleva plussa, kaikki suuttimien liittimet irti ja virrat päälle, pitäisi tulla toiseen nastaan +12, tämä kannattaa myös kokeilla esim irtonaisella H4 polttimolla+hyppyjohdoilla, normaalin 60W hoonelosen tarvii syttyä toinen nasta maadoitettuna ja toinen suuttimien plussasyötössä. Jos plussasyöttö OK, on aika vahva veikkaus että boksista on suuttimia ohjaava transistori kuollut.
Haulla pitäisi kyllä löytyä, näitä juttuja on kuitenkin jonkunverran ollut. Eio ihan täydellisen mahtava tuo googlehakukaan, tosin 100x parempi kun foorumisoftan oma haku.
-
Jos löysäät hiukan bensaputken kiinnitystä konehuoneesta ja starttaat lyhyesti / käännät virrat päälle - suhauttaako bensaa ulos?
-
H4 lamppu ei syttynyt mistään suuttimen johdosta. Pensaputkesta suhauttaa bensaa sytytysvirta päällä...
-
Mikäli sytytysvirrat päällä (artikuloinko turhan epäselvästi ekalla kertaa?) ei yhdestäkään suuttimien liittimestä saa kummastakaan pinnistä plussavirtoja lampulle (maadoitus siis runkoon/moottoriin) niin vika löytyy melko suurella todennäköisyydellä siitä yleensä paisarin vieressä/kyljessä olevasta mustasta nelinapasesta releestä. Voit testimielessä tehdä siihen kahden paksun johdon yli hyppyjohdon ja kokeilla sitten käyntiin.
-
Se rele ei ole kahta viikkoakaan vanha, mutta kokeilen huomenna sillä johdon pätkällä.
Maadotus oli juu rungossa ja tökin sitä plussaa jokaseen nastaan, enkä saanut mitään eloa siihen startatessakaan.