Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: HirviTarra - 15.10.2015, 00:16:47

Otsikko: 850 Lämppärin puhallin puhaltelee omiaan
Kirjoitti: HirviTarra - 15.10.2015, 00:16:47
Koitin googletella ja etsiä foorumilta, mutten löytänyt vastaavaa vikaa mistään.. Eli siis ajelin normaalisti lämmöt säädettynä 25 asteeseen sisäilmankierto päällä ja ilmastointi pois päältä. Kaikki vaikutti ihan normaalilta kunnes ajoin parkkiin ja päätin laittaa puhaltimen pois päältä säätämällä liukukytkimestä 0-asentoon (oli aluksi automaatilla) ja mitään ei tapahtunut, puhallin ei edes hidastunut yhtään.. Seuraavaksi otin avaimet virtalukosta ja puhallin hidastui aavistuksen. Tämän jälkeen käynnistin auton ja kokeilin, niin liukukytkin ei vaikuttanut puhaltimen nopeuteen yhtään, oli missä asennossa tahansa. Ajelin sitten kotiin ja nappasin piuhat irti puhaltimelta.

Kysymys kuuluu, että mistä lähtisin vikaa etsimään? Puhaltimen moottori juuri vaihdettu ja tuskinpa nyt siitä johtuisikaan. Kaikki muut ilmastoinnin katkasijat taitaa toimia oikein, mutta puhaltimen nopeuden säädin ei vaikuta puhaltimen nopeuteen millään tavalla. Pyörii kokoajan sitä samaa tiettyä nopeutta.
Otsikko: Vs: 850 Lämppärin puhallin puhaltelee omiaan
Kirjoitti: HirviTarra - 17.10.2015, 18:49:35
Viime yönä vika iski uudestaan ja tutkin hieman.. Vikakoodeja ei antanut ja muuten ilmastoinnissa toimii kaikki.

Kummallakin kerralla oli tuulilasin huurteen poisto päällä vähän aikaa ja kun vaihdoin katkasijasta puhaltamaan naamalle niin puhallin jäikin puhaltamaan samalla nopeudella puhaltimen ollessa automaatilla, eikä nopeuden säätö vaikuta mitään.

Ainoa tapa saada puhallin pysähtymään on ottaa piuhat irti. Muutaman tunnin päästä se rupeaa taas toimimaan kun laittaa piuhat kiinni.

Muissa asennoissa ei siis jää jumittamaan, ainoastaan huurteen poistolla.

Itselläni loppuu ymmärrys ja talvi tulossa, joten olisi hyvä saada toimimaan kunnolla! :)
Otsikko: Vs: 850 Lämppärin puhallin puhaltelee omiaan
Kirjoitti: jokeri2412 - 23.03.2016, 11:58:20
Etuvastus rikki (vasemmalla puhaltimen moottorista), etuvastuksessa oleva lämpösulake useinkin palaa, eikä etuvastus rikkinäisenä säädä puhaltimen nopeutta. Lämpösulake etuvastukseen maksaa irtonaisena noin 1€ ja niitä saa elektroniikka liikkeistä tai netistä tilaamalla. Lämpösulakkeen testaus: Mittaa yleismittarilla vastus tai "ohita kokeilemalla" johdon pätkällä ko. lämpösulake. Itsellä 850 -96 malli ja siinä toimi/vitisi puhallin vain 4 nopeudella eli kaikista suuremmalla. Vaihdoin puhaltimen moottorin ja sama "vika" jatkui. Noh, testasin etuvastuksen ja siitä oli juuri tuo 1€ lämpösulake palanut, eli kauppaan ja ostin muutaman varoiksi. Sivareilla vanha pois ja kolvasin/tinasin itse sen uuden lämpösulakkeen siihen tilalle. JOO juotoskolvi kuumaksi ja tinattuani mittasin sen uuden lämpösulakkeen eheyden ja se tietty paloi kun liikaa kolvatessa kuumeni, onnex olin ostanut muutaman enempi ja nyt tajusin, etten liikaa kuumentele juotoskolvilla tinattavia lämpösulakkeen päitä. PS. Joku Volvo exspertti vinkkasi, että tuon lämpösulakkeen etuvastuksesta voi korvata tinaamalla siihen väliin pätkän johtoa, mutta en suosittele. PSS. Koko etuvastus Motonetissä maksaa 50-60€ ja tuo lämpösulake 1€. Joten säästön paikka. :)
Otsikko: Vs: 850 Lämppärin puhallin puhaltelee omiaan
Kirjoitti: HirviTarra - 25.04.2016, 20:47:44
Ei ilmeisesti ollut vastus rikki kun rupesi toimimaan eikä ole ollut pitkään aikaan mitään vikaa. Sillon kun vika oli päällä niin ns. "jumittui" täydelle nopeudelle, eikä suostunut edes sammumaan kun auton sammutti. Sammui siis vain johdon irroittamalla.
Otsikko: Vs: 850 Lämppärin puhallin puhaltelee omiaan
Kirjoitti: laatikkovika - 27.04.2016, 10:22:24
Autom. ilmastoinnilla olevissa autoissa ei ole etuvastusta vaan boksi joka muuttaa digitaalisen tiedon analogiseksi. Siis tietokoneen antaman tiedon jännitteeksi puhaltimelle. Sijainti on sama.
Joten tuon lämpösulakehomman voi unohtaa.

Kun autossa on vika päällä, vilkkuvatko ilmastoinnin oranssit valot vaikkapa ennen käynnistystä kun virta on päällä?

Ps. Myytävänä ehjä ilmastoinnin tietokone, siis se missä ne säätimet ja valot ovat. :)
Jos vika ei tuolla korjaudu, maksat vain palautuskulut ja osa minulle takaisin.

Yv. jos tarvitset.