Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Niclashki - 04.12.2015, 07:47:11
-
Huomasin tossa ekoina pakkasaamuina (kyllä jopa etelässä on ollut pakkasta jo!), että apukuskinpuolen sivupeili ei lämpene/sula. Mittailin johdot yms. Vaikuttaisi peilin lasin vastus sökölle. Onko kellään tietoa peilin osanumeroa? Entä onko miten paha rasti vaihtaa/irroittaa, ilman että hajottaa samalla muita kiinnikkeitä?
-
Itse vänkäsin peilin irti leveämmällä lastalla ja ei sieltä mitään hajonnut.... korkeintaan vaara että hyppää lattialle/maahan.
Mulla oli ainakin syönnyt peilin sisärakenteet johdot poikki peilien koria vasten kääntötoiminto avattaessa/lukittaessa ovet.
-
Mä vähän pelkään samaa itsekin... Koska välillä Blis ilmoittaa nykyään, että kamera peitossa ja menee tilttiin. Auton uudelleen käynnistys vain auttaa. Blis kamera on täysin puhdas ollut. Onko miten paha rasti purkaa peili silleen, että näkee nämä johdot? Ja onko sille olemassa johtosarjaa valmiina?
-
Mä sain just kaivettua johdot sen verran esille että sain juotettua ne uudestaan ja kutistesukat päälle.... volvolta sanoivat silloin 2v takaperin että se olisi koko oven johtosarja..... nythän se voi olla jo että saa pelkkään peiliin.
mulla on pelannu sen jälkeen ja otin asetuksista varmuudeksi peilin käännön pois päältä.
-
Kiitos tiedosta. Pitääkin tossa joulupyhinä ruveta askartelemaan :D
-
Peilin saa helposti irti kun auto on lämpimässä (muoviosat joustavammat) ja peili painettu tai säädetty auton korin puoleisesta päästä sisään.
Sitten ulkoreunaan tulevaan rakoon sormet leveältä alueelta ja varovaisesti heilutellen peili irtoaa kiinnikkeistään.
Jos peilin säädöt eivät pelaa niin minulta löytyi molemmin puolin ongelma oven verhouksen sisällä olevasta peilin ohjauskaapelin liittimestä.
Runkoliitin ylöspäin ja kondessi vesi pääsee peilille menevän johdon kautta liitimeen ja hapettaa hentoiset kontaktipinnat.
Laitoin liittimen pinneihin tähän tarkoitukseen soveltuvaa erikoisöljyä ja kaikki ongelmat katosivat.