Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: misklu - 08.12.2015, 11:38:07
-
Elikkäs minulle tuli tuossa tuollainen -97 vuoden v70 t5 volvo.
Jo auton ostaessa siinä paloi lambdan merkkivalo noh luetutin vikakoodit ja kertoi vain että etummainen happitunnistin.
Ja minulla sellainen ehjä sattui olemaan ja vaihdoin sen mutta ongelma ei kadonnut. Nyt viimeaikoina auto on muutamia kertoja sammunut kun on käynyt tyhjäkäyntiä sitä on aina edeltänyt kierrosten seilaus kun auto sammuu niin sen saa käyntiin muttei vastaa kaasuun millään tavallaa vaan sammuu heti. Ongelma korjaantuu vaihtelevasti muutamasta tunnista useaanpäivään kun käyttää akun kengän irti.(tekee koneeseen jonkun vikatilan ja kuittaantuu näin?)
Pariviikkoa sitten ajoin n.400km matkaajoa autollani kulutus 9.2l/100km nyt noiden sammumisoireiden jälkeen ei ole alle 13l/100km päässyt.
Mistähän kannattaa lähteä vikaa etsimään kun ei jätä muita vikakoodejakaan kuin tuon etummaisen happitunnistimen?