Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: JiiTee - 17.12.2015, 06:58:30
-
Eli auto kävi eilen jakopää remontissa. Ja remontin jälkeen eberi ei suostu enää käynnistymään.
Voisikohan jakopäänlaitolla olla mitään tekemistä asian kanssa ?
Autohan on S40 D2 -11
-
Jos vesipumppu vaihdettu, voisko olla ilmaa? Yritääkö edes lähteä?
-
Jos vesipumppu vaihdettu, voisko olla ilmaa? Yritääkö edes lähteä?
Joo on vaihdettu koko paketti, myös vesipumppu. Ja kyllä se koittaa käynnistyä.
-
Olisko ilmaa lämmittimen vesitilassa, ja kuumenee hetkessä liikaa. Sammuu sentakia pois??
Tää on sit vaan arvailua!
-
Vika löytyi, Kiertovesipumppu sökönä.
Pitää alkaa perehtyyn millanen homma vaihtaa, ja mistä löytys uusi tilale.
-
Moi!
Osaisiko joku sanoa mikä olisi vialla. Kulkine 2005 vuosimallin 2.0d, lisälämmitin ei lähde ajastuksella eikä millään muullakaan käyntiin. Pikakäynnistyksellä "on" vilkkuu kolme kertaa ja lämmitys pamahtaa offille sen jälkeen.
Kokeilin käyttää akkua irti, tällä konstilla lämmitin lähtee käymään ja toimii oikein, mutta ei usempaa kertaa, eli vika lähtee taas toistumaan. Missä vika? Sen verran vanha kulkine ettei kehtaisi kovin kallista remppaa lähteä tekemään.
-
Kolme on vilkutusta ja sitten off tarkoittaa että lämmitin on lukossa tai jokin rikkinäinen osa estää käynnistyksen.
Itsellä ohjainlaite vika käyttäytyi juuri kuvailemallasi lailla että eli akun irroitus sai hetkeksi toimimaan.
-
Väännätkö jt4 rautakangesta, mitä tarkoittaa ohjainlaitevika? Nimim. urpo autojen kanssa.
-
Lämmittimen päädyssä on ohjainlaite joka ohjaa lämmittimen toimintaa.