Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: jepajee - 21.12.2015, 20:56:55

Otsikko: 855 kontin sivulasin liimaus
Kirjoitti: jepajee - 21.12.2015, 20:56:55
Eli millasella liimalla ootten nuita kontin laseja laitellu kiinni? Edellinen omistaja vaihtanu kuskinpuolelle kontin sivulasin ja näkyy olevan jo puoliks irti revennyt liitoksistaan... Jostain tässä aiheeseen tutustuessa luin että varsinaiset "tuulilasi" liimat ei näitten kanssa toimis ku on liian kovaa? sikafleksiahän on vaikka mihin lähtöön mutta mikä näistä ois se paras?
Otsikko: Vs: 855 kontin sivulasin liimaus
Kirjoitti: jen - 21.12.2015, 21:02:18
kyllä meillä ne on liimattu ihan samalla liimalla kun tuulilasitkin,miten se liiman kovuus poikkee tuulilasin ja sivulasin suhteen?
Otsikko: Vs: 855 kontin sivulasin liimaus
Kirjoitti: jepajee - 21.12.2015, 21:08:28
kyllä meillä ne on liimattu ihan samalla liimalla kun tuulilasitkin,miten se liiman kovuus poikkee tuulilasin ja sivulasin suhteen?

Oli jottain mutuilua että nämä "normi" lasit voi haleta jos käyttää tuulilasiliimaa kun kuulema ei jousta se liima tarpeeks... Mutta tiiä sitte näistä essonbaarin tekijöitten puhheista.

Sika 710 ois vissii käypänen liima näihin hommiin? vai onko jottain parempia vaihtoehtoja
Otsikko: Vs: 855 kontin sivulasin liimaus
Kirjoitti: sami_k - 21.12.2015, 21:58:05
Itse olen myös samalla liimalla laittanut kuin tuulilasitkin ja on lasit pysynyt ehjänä, ratkaisevaa tuon kiinni pysymisen kannalta on kunnon puhdistus ja pohjustus ennen liimausta.